V podzimním sychravém počasí, mrazivé zimě s častým střídáním venkovních teplot roste počet nemocných s nachlazením. Chřipka je nejčastější infekcí a jedno z nejnakažlivějších onemocnění. Očkování proti ní se doporučuje jako důležitá součást prevence. Zvláště u lidí ve vyšším věku, dětí, do rizikové

skupiny se řadí jedinci s chronickými chorobami, jako jsou onemocnění srdce a cév, cukrovka, porucha imunity a podobně. Názory na aplikaci vakcíny se různí, často jsou předmětem ostrých diskuzí. Jak Češi nahlížejí na vakcinaci, sledoval průzkum společnosti GfK Czech.

Kulminace chřipky v České republice probíhá většinou v období od ledna do března. Mnozí ji považují za banální záležitost, avšak stovky každoročních úmrtí varují před nezodpovědným zlehčováním jejích příznaků. Proti chřipce se nechává očkovat 27 procent lidí, z toho 16 procent pravidelně každý rok, 11 procent příležitostně. K tomuto kroku padesát procent lidí přistupuje na základě doporučení svého lékaře. Téměř polovina respondentů je přesvědčena o tom, že je očkování proti chřipce ochrání. Ve 20 procentech případů věří, že jim očkování pomůže, aby nenakazili svou rodinu.

Očkování jako důležitou prevenci nepodceňují více ženy než muži, se zvyšujícím se věkem ale stoupá i větší počet lidí, kteří se nechávají očkovat. Nejvíce pravidelně proočkovávanou skupinou jsou osoby ve věku od 60 do 69 let, a to v 25 procentech případů. O tom, že očkování proti chřipce nepomůže, smýšlí 41 procent Čechů. Šestatřicet procent si myslí, že je vakcinace zbytečná, protože se jim prozatím choroba vyhýbá. Sedmnáct procent oslovených respondentů očkování nevyhledává, neboť se nepovažují za rizikovou skupinu. Z hlediska regionů se nejméně lidí nechává očkovat v Praze a Ústeckém kraji.

(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2200398
DnesDnes72
VčeraVčera562
Tento týdenTento týden72
Tento měsícTento měsíc10148

Partnerské weby