Pneumokoková onemocnění představují závažné infekce způsobené bakterií Streptococcus pneumoniae, neboli pneumokoky. Mezi nejčastější pneumokoková onemocnění patří zápal plic, přítomnost bakterií v krvi a zánět mozkových blan. Tato onemocnění

jsou velmi nebezpečná a mohou vést až k úmrtí. Největší riziko úmrtí je u osob, které onemocněly meningitidou, bakteriemi a pneumokovou pneumonií. U osob se základním onemocněním je riziko úmrtí na pneumokoková onemocnění obecně vyšší než u jiných zdravých lidí. Více ohroženy jsou zejména starší osoby nad 65 let, malé děti, lidé se zdravotními problémy, zejména s onemocněním srdce, plic nebo jater, s ledvinovou nedostatečností, diabetem i HIV infekcí. Značně rizikovou skupinu pak tvoří závislí na alkoholu nebo lidé s některými typy rakoviny.

K léčení pneumokokových onemocnění se používají antibiotika. Léčba s nimi však může být komplikovaná, protože pneumokoky bývají vůči nim stále častěji odolné. Navíc rostoucí odolnost pneumokoků vůči penicilinu na celém světě způsobuje, že léčba antibiotiky nepřináší kýžený efekt. K účinné prevenci se proto dnes s úspěchem používá vakcína s 23 antigeny. Tato vakcína je přitom velmi bezpečná. U většiny dospělých stačí k ochraně na celý život obvykle jedna dávka. U některých jedinců, kteří jsou ve větším riziku nákazy pneumokokovým onemocněním, může být nezbytné podání posilovací dávky pět let po první dávce vakcíny. Rozhodnutí o očkování by měla předcházet konzultace s lékařem, který zná pacientův zdravotní stav.

(kov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2185765
DnesDnes407
VčeraVčera543
Tento týdenTento týden950
Tento měsícTento měsíc12704

Partnerské weby