Prostí lidé kdysi věřili tomu, že ty, kteří se „vypařili do vzduchu“, bohové buď tolik milovali, že je povolali do nebe, anebo tak hřešili, že si je čerti odnesli do pekla. V dnešní době se tato zmizení přičítají tajemným únosům do UFO, případně jsou i taková místa, jakými jsou například průsečíky určitých imaginárních přímek, nacházející se v dávných lokalitách a mohou být branami do dalších di menzí.

Velice známý je případ španělské jeptišky Marie z Agreda, která v roce 1620 tvrdila, že „létala“ do Mexika. Jiné jeptišky naproti tomu přísahaly, že nikdy neopustila klášter. Otec Alonzo de Benavides, vyslaný v roce 1622 jako misionář mezi mexické indiány kmene Jumano, prohlásil, že tito lidé o Kristovi slyšeli již před jeho příchodem od jakési „paní v modrém“. V poháru, který jim údajně darovala, byl později poznán pohár z kláštera, kde zmíněná Marie žila.

Mezi další slavné případy patřilo zmizení britského diplomata Benjamina Bathursta v roce 1809, vynálezce naftového motoru Rudolfa Diesela z parníku plujícího Severním ledovým oceánem v roce 1913 a britského politika Victora Graysona, který v roce 1920 nastoupil do vlaku v Liverpoolu a víc jej už nikdy nikdo nespatřil.

Ještě zajímavější je případ amerického spisovatele Ambrose Bierce. V jedné ze svých povídek (1878) vylíčil příběh Davida Langa, farmáře z Tennessee, který zmizel ve chvíli, kdy kráčel po otevřené pastvině. Jeho volání o pomoc bylo slyšet ještě dlouho poté. V roce 1913 tehdy již sedmdesátiletý Bierce oznámil, že se vydává na cestu do Mexika – a nikdy víc o něm nikdo neslyšel.
(vlab)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340253
DnesDnes224
VčeraVčera920
Tento týdenTento týden224
Tento měsícTento měsíc20410

Partnerské weby

apartman banner