K havárii došlo 14. srpna roku 1962 v blízkosti Bogou na území tehdejší Horní Volty. Příliv tmy zaplavil oblohu a neuvěřitelně rychle vytěsnil k obzoru poslední záblesky žlutého soumraku. Země dosud sálala žárem parného dne. Les ožíval nesčetnými skřeky, tlukotem, troubením, vy tím i děsným řevem. Náhle tato fascinující kakofonie zvuků umlkla. V těžkém horkém vzduchu bylo cítit napětí a nebezpečí. Několik okamžiků se nedělo nic. A pak hrozba dostala tvář. Noc prozářil obrovský svítící disk. Prudce se zakolébal, naklonil se a za ohlušujícího rachotu se zřítil dolů, kde explodoval. Výbuch oslepil krajinu pronikavým jasem. Ničivá tlaková vlna skalpovala buš a spolu se šířícím se žárem spolehlivě dávala sbohem životu. Pahýly stromů a zbylé keře se vzňaly. Dusivý kouř dopadl na spáleniště jako víko na rakev.

Na místo byla rychle nasazena vědecká expedice, které se podařilo nalézt pozůstatky zcela nezvyklého druhu meteoritu. Podle vydaného prohlášení šlo o součást dnes již neexistující malé planety, obíhající slunce ve vzdálenosti 500 milionů km.

Proti tomuto oficiálnímu stanovisku se vyskytl názor, že výbuch v buši způsobila nehoda létajícího talíře. Domorodci, obývající nedaleké vesnice potvrdili, že těleso se určitý čas vznášelo nad zemí, pak se náhle zastavilo, zůstalo nehybně stát, a teprve pak se zřítilo. Pouhý padající kus kamene by svůj pohyb rozhodně nemohl tak výrazně zpomalit. Navíc v troskách údajného meteoritu byly nalezeny zbytky neznámého kovu a několik zjevně uměle vytvořených součástek. Zároveň, podle zpráv ovšem vědci nepotvrzených, se zde objevila zcela ohořelá torza těl jakýchsi tvorů.

Bližší informace se nepodařilo zjistit. Veškeré nálezy z buše byly ihned převezeny do Spojených států. Po provedeném výzkumu měly být vráceny. Nikdy se tak však nestalo. Místo vraku disku a jeho unikátního obsahu byly o mnoho let později jako náhrada nabídnuty horniny dovezené americkými kosmonauty z Měsíce. Z celé rozsáhlé sbírky pozůstatků výbuchu zbyl v Horní Voltě jen malý spečený kousek hmoty, vystavený v dnešní době v muzeu Kadiogo v Ouagoudou.
Záhada exploze nebyla nikdy spolehlivě vysvětlena.
(vlab)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2219355
DnesDnes513
VčeraVčera498
Tento týdenTento týden3752
Tento měsícTento měsíc11880

Partnerské weby