Odborníci se dnes přou, zda je psychospirituální krize nemocí, a pokud ano, tak jak pacientům pomáhat. O co vlastně jde? Postižení ji popisují jako neobvyklé stavy duše. Náhle trpí halucinacemi, domnívají se, že jsou schopni předvídat budoucnost. Slyší tajemné hlasy, propadají depresím, spatřují materi alizované duchy, komunikují se záhrobím. Přitom nejde o nic nového, stačí nahlédnout do minulosti lidstva a moudrých knih.
Známý jeruzalémský syndrom je také svéráznou psychospirituální krizí, či spíše euforií, dobře ji znají všichni lékaři v Izraeli. Po návštěvě slavných míst se mnozí poutníci domnívají, že jsou apoštolové, svatí nebo přímo Ježíš Kristus. Tento emoční „útok“ někteří nesou velmi zle a skončí na krátkou chvíli v nemocnici. Naštěstí se každý brzy uzdraví a opět se vrátí do normálního života. Je to síla a význam místa, jeho symbolika, co působí na člověka.

I mariánská zjevení patří k projevům zjitřené psychiky, domnívají se odborníci. Omyl, jde o zvláštní fenomén, doprovázený paranormálními jevy. Takovou obrazotvornost lidská mysl nemá a zřejmě nikdy mít ani nebude. Nevíme, kdo tato zjevení režíruje a servíruje užaslým kontaktérům. Jde snad o varování z budoucnosti?

Psychospirituální krize vypovídá o naší době. Konzumní a stereotypní život ubíjí lidskou mysl, touží po změně a zážitcích. Někteří zahraniční badatelé upozorňují, že příznaky „krize“ se podobají biblickému seslání Ducha svatého. Obdaření také slýchávali hlasy z neznáma, viděli ohnivé jazyky, náhle byli schopni prorokovat, hovořili cizími jazyky, disponovali rozvinutým mimosmyslovým vnímáním. Blíží se snad období nějaké nové evangelizace lidstva? Kosmický apoštolát? Je logické, že zmatený člověk na prahu třetího tisíciletí ani netuší, co se s ním děje, nemá zkušenost z víry, duchovna, mystiky a končí proto v ordinaci lékaře. Ovšem pozor! Může přicházet i plíživá kolonizace, ovlivňování našeho mozku. Ale odkud? Zkuste si tipnout sami…
(jir)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2341314
DnesDnes479
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden1285
Tento měsícTento měsíc21471

Partnerské weby

apartman banner