Je málo tak záhadných fenoménů, jakým je čas. Zdálo by se, že každý pokus zastavit či vrátit jeho běh je možný pouze ve vědecko-fantastických románech a filmech. Přitom se na světě provádějí experimenty, jejichž cílem je prozkoumat povahu času jako fyzikálního jevu a manipulovat s ním. Je možné, že existují místa, kde čas běží jinak. Příkladem mohou být experimenty amerických vědců v pyr amidě. Ukázalo se, že uvnitř pyramidy se na určitém místě čas jako by zastavil, což například chrání potraviny před rozkladem.

Před mnoha lety dva američtí badatelé, Paul a Rebca, uskutečnili jedinečný experiment. Pomocí velmi přesného přístroje měřili čas na jednom z amerických mrakodrapů, a to u vchodu a na jeho střeše. V souladu s fyzikálními zákony, zformulovanými Newtonem, by hodiny neměly ukázat žádný rozdíl. Podle Newtona je čas stálá veličina a plyne jen jedním směrem, nepodléhá žádným činitelům. Výsledky amerických vědců byly přímo senzační. Rozdíl času měřeného na střeše mrakodrapu a u vchodu dosahoval až zlomek sekundy. Na střeše mrakodrapu čas plynul pomaleji…

Dvacet let po Paulovi a Rebcovi uskutečnili dva jiní američtí vědci podobný pokus, ve kterém úlohu pokusných králíků plnili dva psychotronici obdařeni telepatickými schopnostmi. Po jejich naladění na společnou telepatickou vlnu jednoho z psychotroniků odvezli mimo laboratoř, aby z určité vzdálenosti a v přesně určeném čase vysílal telepaticky do mozku svého kolegy záběry okolí, ve kterém se nacházel. Druhý měl potom tyto záběry kreslit. Vzdálenost bodu působení od laboratoře postupně zvětšovali až na několik desítek kilometrů. V určité chvíli vědci, po dosažení úplné „synchronizace“ obou psychotroniků, tajně měnili pravidla hry. Příjemce dostával zprávy o hodinu dříve nebo později. Nakonec se ukázalo, že osmdesát procent vizí, které odběratel nakreslil, se shodovalo se záběry, které vysílající viděl.

Tímto způsobem se potvrdila správnost hypotézy ruského astrofyzika Nikolaje Kozyreva, kterou vyslovil už v šedesátých letech minulého století, a to, že minulost, současnost i budoucnost existují najednou. Vědci si to uvědomili a ve fyzice objevili nový zákon, zákon zachování informace. Díky němu lze vysvětlit mnoho záhadných událostí. K takovým lze zařadit podivný incident, ke kterému došlo v roce 1975 v blízkosti letiště v Miami na Floridě. Letadlo, které mělo právě přistát se 127 pasažéry na palubě, najednou zmizelo z obrazovky radaru. Současně se přerušilo i rádiové spojení s posádkou. Dispečink spustil poplach, protože si kontroloři mysleli, že se letadlo zřítilo. To se však po deseti minutách doslova vynořilo a klidně přistálo. Když kapitána požádali, aby objasnil, co se stalo, vůbec nemohl pochopit, co od něho chtějí. Vždyť on přece po celou dobu udržoval spojení se zemí! Záležitost se vyjasnila až tehdy, když porovnali čas, který ukazovaly hodinky pilota s časem na kontrolní věži. Ukázalo se, že kapitánovy hodinky jdou pozadu přesně o deset minut. A navíc všechny hodinky pasažérů, kteří se nacházeli na palubě, ukazovaly stejný rozdíl. Kde se však nacházelo letadlo oněch deset minut? Dnes už je známé, kde, ale v roce 1975 všechno popsali na vrub obyčejné technické chybě.

O několik let později došlo k podobné události. Hrdiny příběhu byli tři mladí obyvatelé jistého francouzského městečka, kteří se jednu neděli rozhodli jít na ryby. Dva z nich přijeli autem k domu třetího. Jeden šel nahoru pro přítele a druhý zůstal sedět v autě. Když sešli dolů, ukázalo se, že místo řidiče je prázdné, zmizel. Čekali deset minut, hodinu a když se mladík neobjevil ani další den, oznámili případ policii. Ta prohledala celé okolí, ale nic neobjevila. Po celou dobu stálo auto na stejném místě. Po týdnu se v něm najednou kamarád objevil. Ten nemohl uvěřit, že zmizel, z auta se prý nepohnul, jen čekání se mu zdálo příliš dlouhé…

Tento nepravděpodobný příběh je pravdivý a jeho věrohodnost si lze ověřit jednoduchou analogií. Stačí se vydat k Aralskému jezeru. V jeho severozápadní části leží ostrov Barsakelmes. Název ostrova v kazaštině znamená „půjdeš – nevrátíš se“. V době, kdy ostrov zahalí bílá mlha, tam čas výrazně zpomalí svůj běh. Existuje hypotéza, podle které dochází k takovým časovým „výpadkům“ v blízkosti gigantických geologických zlomů, v geopatogenních zónách a tam, kde existují mohutné mořské víry. Víme toho sice hodně, ale celou pravdu ještě neznáme. Vždyť ovládat čas není samo o sobě vůbec jednoduché, jak to na první pohled vypadá.
(toh)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2123357
DnesDnes844
VčeraVčera895
Tento týdenTento týden3717
Tento měsícTento měsíc16850

Partnerské weby