Paní Zdena H. žije na jihu Čech a vyprávěla nám zajímavý příběh o své pratetě. Na štítu jejího domku byl vymalován malý ptáček, který přinášel rodině štěstí. Až najednou se to prý nějak zvrtlo …
V roce 1936 bičovaly krajinou mo hutné lijáky a domovní znamení se poškodilo, ptáček téměř zmizel. Prastrýc rozhodl, že znamení prapředků již nebude obnoveno. Když záhy vážně onemocněl, pověrčivá manželka raději zavolala amatérského malíře. Sice se historkám o štěstí posmíval, ale dílo dokončil. Do tří měsíců za poněkud záhadných okolností zemřel. Dům byl zbořen v šedesátých letech, musel ustoupit moderní výstavbě. Zajímavé je, že stavební technik asi za týden spáchal sebevraždu, prý z nešťastné lásky. „Ale podle pratety to bylo všechno jinak,“ dodává paní Zdena.

Jako protipól našeho přivolávače štěstí působí opeřenci, kteří podle pověrčivých předků přinášeli smůlu, neštěstí a smrt. V časech minulých považovali lidé v Čechách za takového posla brkoslava. Občas u nás přezimuje, přilétá ze severských zemí a jeho trylkování připomíná hlas flétny. Lidé věřili, že z jeho krve vzniká mor a přináší neštěstí, žádný hajný se neodvážil ptáka zastřelit. V Africe či Asii je strach před opeřenými posly zkázy ještě silnější. Například na Borneu se místní kmeny obávají mohutných černých zoborožců. Věštěním podle ptačích hlasů, letu a chování se zabývají stovky šamanů a čarodějů, vznikají propracované kulty. Spousta jejich vyznavačů bere tyto předpovědi smrtelně vážně, řídí podle nich celý svůj život.

Středověcí evropští zasvěcenci zase s oblibou hovořili o tajné ptačí řeči, jazyku mudrců. Však i král Václav IV. měl ve svém erbu významný esoterický symbol, ledňáčka s točenicí. Ten však s obávanými smrtonoši neměl nic společného, i když ke konci života rozporuplnému panovníkovi příliš štěstí nepřinesl.
(nov)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2124124
DnesDnes44
VčeraVčera679
Tento týdenTento týden4484
Tento měsícTento měsíc17617

Partnerské weby