Pan Robert D. se během podzimní dovolené zatoulal do oblasti Českého ráje. A zde se údajně setkal s opravdickým přízrakem. Nev ěříte? My zprvu také ne.

Robert se svým kamarádem navštívili bájný hrad Trosky, o němž jsem nedávno psal. Potvrdil, že hradním podzemím, dnes již zabezpečeným a téměř nepřístupným, bylo možno ještě na konci devadesátých let volně procházet. Podzemní labyrint je obestřen četnými záhadami. Jedna z nich zmiňuje tajnou chodbu, jakousi podzemní síň se sochami šestiprstých (!) andělů, podzemní modlitebnu a velkokapacitní zásobník na posvátnou vodu. „Trosky nás zajímaly hlavně kvůli těm chodbám, jedna má ústit poblíž mariánské kaple, druhá, také tajná, by měla vést až do jedné z hradních věží, konkrétně do Panny“, vysvětloval mladý badatel.

Má pravdu, dokonce jsme přesvědčeni, že právě pod Troskami se nacházejí i jiné zvláštnosti, tajemnější, podivnější. Možná jedna z bran do paralelních světů. Údajně se k ní dostanete skrz hlubokou skalní trhlinu, nejodvážnější odhady hovoří o hloubce 700 metrů.

Již nežijící pan Kadeřábek, velký znalec českého podzemí a bývalý bánský odborník, nám v roce 1987 vyprávěl, že v labyrintu pod Troskami se nachází několik zvláštních jezírek s nasládlou vodou. Spekuloval i o obrovském podzemním domu s rituálně seřazenými balvany. Hodně pověstí prý před pobytem v této části labyrintu varovalo, nezkušenému zvědavci hrozí smrt a odplata temných sil. Jakých, to už pověsti nevysvětlují. Za první léta sem přece jen několik desítek průzkumníků proniklo, včetně pana faráře z blízké vsi, zanechali svá svědectví pozdějším generacím. Naštěstí. I oni měli velké štěstí, vrátili se z podzemí živí. To Herbert Tauf, německý kupec, údajně v labyrintu zmizel během války i s vojínem abwehru, který mu dělal doprovod. A proč sem tato podivná dvojice vůbec lezla? Nebývalo zvykem, aby armádní osoby, navíc ve válce, dělaly garde civilním dobrodruhům. Nebyl Tauf ve skutečnosti někým docela jiným?

Náš svědek zmiňoval podzemní přízrak. Jednalo se o bílý obláček, který se objevil a zase zmizel asi 40 centimetrů nad stropem štoly. Nebyl, zdá se, úplně obyčejný, prý útočil na oba muže, pokoušel se je zahalit. Když se jim začalo dělat zle, utekli. Možná si zachránili život.
(jiř)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2128652
DnesDnes24
VčeraVčera810
Tento týdenTento týden3439
Tento měsícTento měsíc22145

Partnerské weby