Seženete je snadno. V úhledném sáčku i s návodem zakoupíte kamenné kouličky za velmi přijatelnou cenu na některé z prodejních akcí věnovaných alternativní medicíně anebo geologii či na internetu. Poslední způsob má ale jednu zásadní vadu. Nemůžete si je před koupí vyzkoušet. A to byste určitě udělat měli.
Nejčastěji se zájemci o tyto pozoruhodné příro dní výtvory setkávají s kuličkami ze dvou lokalit, z amerického Utahu, kde se jim říká šamanské anebo moqui koule, a z povrchových dolů na Mostecku. Bez ohledu na tak rozdílné místo původu působí oba dva druhy koulí přibližně stejně.

Vršanský zázrak

Jako první u nás si této geologické zajímavosti povšiml asi před patnácti lety amatérský astronom Miloš Danko. Inspirovaly ho zprávy o podivných kuličkách z jednoho starého jihoafrického dolu. Ředitel muzea v Klerksdorpu, po nichž dostaly tyto útvary své jméno, zjistil podivnou věc – kuličky vystavené ve vitríně se samovolně otáčely!
Danko si vzpomněl, že něco podobného viděl i u nás, v dole ve Vršanech. Vypravil se tam a podobné kouličky našel dokonce ve stejné hloubce jako v onom jihoafrickém dole, ve 150 metrech. Odnesl si je domů, ale zázrak se nekonal, kuličky svoji polohu samy od sebe neměnily.

Za to o dva měsíce později prokázaly svoje mimořádné vlastnosti na výstavě v Liberci. Virgulí si je tam měřil jeden z přítomných senzibilů a vida! Vypadalo to, jako když koule z jedné strany jakousi energii přijímá a na druhé straně vyzařuje její trojnásobek. Fungovala tedy jako zesilovač.

„Sám jsem začal pochopitelně provádět různá jednoduchá a dostupná měření,“ vypráví M. Danko, „a zjistil jsem, že koule jsou elektricky vodivé. Na jižní straně, tam kde koule nasává energii, je její magnetické pole malé, a na opačné straně trojnásobně větší.“ Nadšený sběratel se stal také jedním z prvních pacientů, kterým tyto kouličky pomohly, přestože se na ně ze začátku díval spíše skepticky: „Lidé z okolí je začali používat proti různým chorobám a když pak i u mě medicína selhala, vyzkoušel jsem to. Dal jsem si kuličku do kapsy a za dva dny bylo po problému. Tam, kde nezabral brufen, pomohla docela snadno vršanská koule.“

Naleziště vršanských koulí je však dnes už zřejmě vyčerpáno, ale naštěstí podobné vlastnosti vykazují koule i ze sousedních lokalit. Bílinské koule by měly pomáhat od bolestí hlavy, zad, páteře, kloubů, nespavosti a podobných neduhů. Je možné je nosit u sebe, například v koženém sáčku, anebo si je uložit pod postel. Údajně působí až na vzdálenost dvaceti metrů. Ti nejcitlivější jedinci, když vezmou kouli do ruky, dokonce pociťují horko, chlad anebo mravenčení. Pokud máte na výběr z několika koulí, je třeba si intuitivně vybrat tu, k níž pocítíte největší náklonnost.

Šamanské koule

Kamenné koule zvané moqui dostaly prý své jméno podle indiánského kmene, který obýval krajinu v místě jejich nálezů v americkém Utahu. Údajně je šamani kmene používali k různým rituálům a kouličky obsahují jejich paměť. Váže se k nim také hezká legenda o tom, že duše předků dnešních indiánů Hopi, žijících ve stejné oblasti, se večer vracejí na zem a s těmito koulemi si hrají. S úsvitem se zase musí vrátit zpátky na oblohu. Kuličky zůstávají na zemi na znamení toho, že předkům, kteří odešli, nic nechybí a mají se dobře.
Pomineme-li obvykle doporučovanou možnost přímé telepatické komunikace s těmito koulemi, pořád ještě zbývají jejich léčivé účinky. Neléčí však jednotlivé choroby, ale spíše člověka jako celek. Přispívají k rychlejší regeneraci sil, posilují imunitní systém, navozují psychickou pohodu a harmonii. Mohou se nosit i jako přívěsky a svému majiteli přinášejí spokojenost a štěstí.

Nová naleziště na Zemi a na Marsu

Pokud si chcete nasbírat své vlastní kamenné koule, zkuste se vydat na Českolipsko. Geologové je zde objevili už před 150 lety, potom ale jako by jejich naleziště zanikla a byla považována za ztracená. Stačilo ale jen trochu iniciativy ze strany učitele Pavla Rückla a jeho žáků ze Střední odborné školy v Lužické ulici v České Lípě. Objevili na sedmdesát (!) lokalit, kde se kuličky nalézají, a na těch nejlepších se prý dají nabírat rovnou lopatou. Stačí zavítat ke Kamenickému Šenovu, k Slunečné nebo Obroku u Dubé. V poslední době se mluví také o podobných kuličkách z Českého ráje a z jiných míst na Zemi.

Jednou snad budou vědci držet v ruce kuličky i ze zatím nejvzdálenějšího naleziště. Jejich výskyt zaznamenaly v roce 2004 sondy Opportunity a Spirit na Marsu. Nepřímo by tento objev mohl potvrdit někdejší existenci vody na této planetě. Pozemské kuličky podle geologů vznikly před miliony let pohybem vody bohaté na železo v nějaké pórovité hornině. Stejným způsobem mohly vzniknout i na Marsu. Zda tomu tak skutečně bylo anebo ne, by měl zjistit společný výzkum českých a amerických vědců. Zatím si však kamenné kouličky, pozemské i mimozemské, nechávají své tajemství pro sebe.
Jitka Lenková
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277964
DnesDnes499
VčeraVčera576
Tento týdenTento týden2419
Tento měsícTento měsíc10213

Partnerské weby