Lidé zabývající se okultismem rozlišují kletby a čáry. Kletba je určitou zbraní namířenou proti zcela konkrétní osobě, například když domorodý šaman namíří kost na provinilce či zaklínač vúdú vytvoří a pak zničí loutku, představující určitéh o nepřítele. Očarování je poněkud méně osobní. Jedná se o případy, kdy smůla jakoby pronásleduje určité předměty, se kterými bylo spojeno násilí a které pak přinášejí neštěstí i všem vlastníkům.

Například Hopeův diamant musí být zcela jistě očarovaný. Uvedený drahokam o váze 44,5 karátu, který v roce 1830 koupil Henry Hope z Londýna, byl pravděpodobně zbytkem Modrého královského diamantu krále Ludvíka XVI., který původně vážil 67,1 karátu a zmizel poté, když tento monarcha ve Francouzské revoluci přišel o hlavu. Podle pověsti byl drahokam vytěžen v patnáctém století v Indii, zasazen do čela podobizny jednoho z bohů a pak ukraden knězem, který se tak zároveň stal jeho první obětí. Od té doby již postupně asi dvacet jeho majitelů postihla různá neštěstí.

Začátkem dvacátého století jej jeden ruský princ daroval herečce, která byla jeho milenkou, tu pak zastřelil a brzy nato byl sám zavražděn. Turecký sultán Abd-ul-Hamid II. jej v roce 1908 zakoupil pro jednu ze svých žen, pak se ji pokusil zabít a posléze přišel o trůn. Americký tiskový magnát Edward Beale McLean jej koupil v roce 1911, později zkrachoval a zešílel a jeho rodinu pronásledovalo neštěstí po celých dalších čtyřicet let. Klenotník, který tento drahokam odkoupil od McLeanových dědiců, se však proti této kletbě, která jej mohla potkat, dobře pojistil – věnoval jej totiž Smithsonianskému institutu ve Washingtonu.

Dalším drahokamem, na kterém spočívá zlé kouzlo, je diamant Koh-i-noor (Hora světla), vážící 106 karátů. V osmnáctém a devatenáctém století patřil postupně mughalským vládcům Indie, jejichž říše se rozdrobila, perskému šáhovi, který byl zavražděn, afgánskému vládci, který byl svržen z trůnu, a sikhským princům, jejichž území – spolu s obrovským diamantem – uchvátili Britové. Říká se, že přináší neštěstí pouze mužům: královna Viktorie i další anglické panovnice jej nosily bez jakékoli újmy na zdraví, žádný mužský člen královské rodiny to však raději nechce riskovat.
(vlab)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2216277
DnesDnes130
VčeraVčera544
Tento týdenTento týden674
Tento měsícTento měsíc8802

Partnerské weby