Jedenáctý červen léta Páně 1619 se našim předkům z oblasti moravské vísky Odranec hluboko vryl do paměti. A díky dochovaným záznamům se také my dozvídáme, co se tehdy o nešporách, v úterý před svátkem svatého Víta, odehrálo. Svědky události byli hlavně rolníci, kteří byli v době pozdního odpoledne většinou na polích v okolí vsi. Ti hovořili o tom, že nejprve nebe zahalilo šedé mračno. Někteří pozor ovatelé se později dokonce hádali, že v temných mracích viděli jakýsi znak s písmeny, která však neuměli přečíst (většina prostých lidí bylo tenkrát negramotných). Pak se objevila za děsivého hukotu a pískotu ohnivá koule a ozvaly se tři rány, zněly jak vypálené z děla. Mnozí lidé si proto pomysleli, že asi začala válka. Následně se z rudého kulového oblaku vynořily tři ohnivé kříže, padaly ve směru vesnice Odranec. Lidé byli zděšeni, dobytek se plašil. Co se tenkrát stalo?

Dnes již bezpečně víme, že šlo o pád meteoritu, o němž se dochovalo poměrně dost informací, byť mnohdy poněkud zkreslených. Jedna stará píseň kupříkladu popisuje, že během jevu padal z nebe prach. Dodnes se ale neví, jak to bylo možné, když se meteorické železo na prach nerozpadá. Padající těleso zřejmě tedy muselo mít vysoký obsah příměsi sirníku železa, troilitu. Ovšem v úvahu připadá i domněnka, že padající objekt byl reliktem komety, v němž by byl právě uhlík bohatě zastoupen. Někteří vesničané prach sbírali a zkoušeli, jestli hoří. A hořel prý dobře.

Když se vesničané vzpamatovali z prvního úleku, začali hledat to, co spadlo z nebes na katastr jejich obce. Meteorit se rozpadl na tři žhnoucí kusy. Ten největší (vážil asi 8,5 kilogramu) se našel hned, očití svědci uváděli, že také vše v jeho okolí bylo rozpálené a bylo nutné vypáčit ho ze země sochorem, neboť zapadl do téměř metrové hloubky. Za humny ležel jen mělce zapadlý další kus (měl údajně nějakých 1,3 kilogramu), ale ten třetí, který spadl kamsi do lesa, se nikdy nenašel. Kusy meteoritu převezli vesničané do Nového Města na Moravě, předali je do rukou majiteli panství, Vilému Dubskému. Zde byly nějaký čas uloženy a vytaveny, ale pak se ztratily. Někteří badatelé se je snažili vypátrat, mají za to, že je někdo schoval jako vzácné relikvie. Jejich úsilí ale bylo marné, obě části meteoritu zmizely beze stopy.
(cul)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2310625
DnesDnes231
VčeraVčera869
Tento týdenTento týden1100
Tento měsícTento měsíc17551

Partnerské weby