Před časem všechny překvapila truchlivá zpráva o úmrtí ombudsmana a někdejšího obhájce nespravedlivě stíhaných JUDr. Otakara Motejla .Málokdo ví ,že tento statečný, moudrý a spravedlivý muž byl spojován s jednou velkou tuzemsk ou záhadou.

Otakar Motejl byl údajným prapravnukem dvorního rady, profesora a doktora Bohuslava Jiruše (1841 - 1901) .Tento významný lékař farmakolog odkázal Národnímu muzeu v Praze svou pozůstalost, mimo jiné i dvě záhadné bedny. Prý v nich ale nic záhadného není, pouze běžné věci. Když Bohuslav Jiruš 16. listopadu 1901 zemřel, ve své závěti přikázal, aby byly bedny s běžným materiálem otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy 16. 11. 2101! Otakar Motejl zřejmě vlastnil kopii závěti a potvrdil, že termín otevření bude dodržen.

Badatelé v oblasti záhad se pozastavují nad několika podezřelými okolnostmi. Když obě bedny skrývají jen obyčejný materiál, proč se mají otevřít až za 200 let? Proč jsou bedny pečlivě oplechovány a zajištěny? Proč nebyl nikdy pořízen soupis předávaných materiálů? Nedojde k poškození obsahu ve schránkách a tím k nenapravitelným škodám pro budoucí generace? Doktor Jiruš byl významným cestovatelem a farmakologem, také botanikem. Obsahují snad bedny nová unikátní léčiva? Něco, na co není současné lidstvo připraveno?
Pátrali jsme po dalších zajímavých předcích doktora Motejla.

Zjistili jsme, že rod Jirušů (či Jiruschů, jak se dříve psávali) patřil mezi nižší šlechtice ve službách Furstenbergů. Působili ve středních Čechách (hlavně na Křivoklátsku) a v Praze. Jirušové zastávali významné funkce, najdeme mezi nimi lékaře, profesory, stavitele i lesní odborníky. Někteří rodoví členové měli svá soukromá tajemství a dodnes o nich kolují legendy. Nic však nepředčí záhadné oplechované bedny z Národního muzea v Praze. Na jejich otevření si budou muset počkat naši pravnuci, my můžeme jen tajně spekulovat, co je jejich záhadným obsahem.
(jir)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2341444
DnesDnes609
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden1415
Tento měsícTento měsíc21601

Partnerské weby

apartman banner