Místo z Hradce Králové směrem na Vysoké Mýto ve východních Čechách je zajímavé a ponuré. Když odtud zabočíme na Vraclav, dostaneme se tam, kde byli v roce 1108 vyvražděni nejvýznamnější příslušníci Vršovců. V rozvalinách někdejšího hradiš tě prý straší a nepokojné duše obětí poletují nad krajinou jako truchliví černí ptáci.

Vládnoucí Přemyslovci zcela promyšleně a chladnokrevně odstranili jak Vršovce, tak i Slavníkovce. Proč vlastně? Byla jediným důvodem touha po moci? Při bližším zkoumání se náhle vynořují podivné okolnosti a souvislosti. Podle všeho se mocný rod obával jisté duchovní elity, velmožů (zasvěcenců) a mágů, kteří dovedli komunikovat s bytostmi „odjinud“ a ovládali vysokou magii. Pro Přemyslovce to znamenalo vážné ohrožení a obratně přešli do protiútoku. Byli Slavníkovci a Vršovci přímými pokračovateli keltské druidské školy a měli stejné znalosti?

Svatý Vojtěch (Slavníkovec) ovládal schopnost bilokace, vymítal zlé duchy, přemáhal ďábly, nahlížel do budoucnosti. Už jako dítě prý vykazoval podivné vlohy, jeho kůže byla bílá jako padlý sníh a postava nezvykle krásná. To, že přežil, je náhoda. A jeho zvolení pražským arcibiskupem je vítězstvím mudrců, žádným smírem mezi oběma dynastiemi. Naopak, je to počátek války.

„Čechy jsou zemí čarodějů,“ řekl jeden učenec a literát. A možná měl pravdu, i nové křesťanství bylo u nás „nakaženo“ pohanskými (druidskými?) prvky a kulty. Ještě před Vojtěchem se o to zřejmě pokoušela svatá Ludmila, stačí se podívat na její činy. Ve svém vnukovi Václavovi rozpoznala zasvěcence, proto se ho snažila vychovávat po svém. Zasáhla až Václavova matka Drahomíra, Ludmilu nechala na Tetíně zavraždit. Pozoruhodné je, že budoucí světice své vrahy prosí, aby jí sťali hlavu, ale ti její prosby nevyslyší, je uškrcena šátkem. Podivné přání má svou logiku, tělo v hrobě nezetlí, protože je „nemrtvé“ a nebyl na něm vykonán protivampyrický rituál. Nakonec je zavražděn i Václav, pro spiklence z přemyslovského rodu představoval stejné ohrožení jako Ludmila, Vršovci a Slavníkovci. To ještě netušili, že po něm přijde Vojtěch a dokonce se stane biskupem! Zajímavé jsou i osudy Ludmilina rodu. Pocházela z okruhu věštců a komunikátorů s paralelními světy? Byla Vojtěchovou vzdálenou příbuznou? A jaké tajemství ohrožovalo mocné Přemyslovce?
(sun)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2341075
DnesDnes240
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden1046
Tento měsícTento měsíc21232

Partnerské weby

apartman banner