Pražský Petřín je rájem zamilovaných, ale určitě bychom spíše volili jinou lokalitu. V roce 991 tu skupina lamačů kamene objevila podivnou díru, ze které šlehaly plameny. Později si dělníci pod někdejším posvátným dubem rozdělali oheň a v plame nech se jim zjevily lidské postavy a obličeje. Nastala panika, mnozí si vzpomněli na pohanskou víru svých otců a dědů, začali se oněm přeludům klanět. Když panští služebníci ohniště zlikvidovali, samovolně se zažehlo na jiném místě. Nakonec zasáhl sám kníže Boleslav II., posvátné duby nechal pokácet a ohniště se zavezlo hlínou.

Co se v 10. století vlastně přihodilo? Na Petříně stávala významná svatyně a lamači zřejmě znovu vzkřísili její energii, přivolali duchy. Pohanské rituály místní tajně obnovili o rok později a přes přísný zákaz zakládali nová posvátná ohniště. Boleslav se obrátil na biskupa a žádal oratoř o nějakou pomoc. Proto byl založen kostelík sv. Vavřince, podle legendy byl i on spjat s ohněm, zahynul krutou mučednickou smrtí v plamenech. Linii staré víry se přesto nepodařilo přerušit, podle některých pramenů se tu noví pohané scházeli i později, dokonce během 18. století. Na rozcestích se stavěly příbytky pro duše zemřelých, aby na křižovatkách nebloudily. Je zajímavé, že i křesťané na tento zvyk navázali, dokladem jsou boží muka. Také kapličky připomínaly ony příbytky, jen jejich funkce už byla odlišná.

Petřínští pohané se údajně uchýlili do hlubokých lesů u Prahy i se svými tajnými duchovními vůdci. Je to možné, protože stopy jejich činnosti nalézáme hned v několika okolních regionech. A jsou to místa nejen ponurá, ale i velmi nebezpečná.
(jir)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2310625
DnesDnes231
VčeraVčera869
Tento týdenTento týden1100
Tento měsícTento měsíc17551

Partnerské weby