Bratři Josef Michael a Jacques Etiene Montgolfierové, synové majitele velké papírny ve Francii, jsou mnohdy označováni za vynálezce horkovzdušného balonu. Dnem „D“ se stal 5. červen roku 1783, kdy na jihu Francie poprvé veřejně vzlétl jimi sestro jený balon, tenkrát ještě bez posádky. Tento balon byl plněn kouřem z vlhké slámy a ovčí vlny. Bratři byli přesvědčeni, že objevili "elektrický plyn", který nese balon do výše. Podle všeho ale balony vzlétly k obloze mnohem dříve - již za starých civilizací. Z třetího století našeho letopočtu se například dochovaly záznamy o tom, že balony bez posádky sloužily armádě tzv. říše středu k signalizaci a dorozumívání. A někteří historikové jsou přesvědčeni, že je Číňané měli dokonce ještě o půl tisíciletí dřív.

Soudí tak na základě legend, důkazy jim však chybějí. Horkovzdušná plavidla v Číně pravděpodobně sloužila k zastrašení nepřítele v období vlády dynastie Ming (vládla od 13. století). Ale také starověká Evropa možná měla jisté zkušenosti s balony. Ve starých dokumentech totiž byly nalezeny zmínky o „létajících ohnivých dracích“, které používali na obranu rumunští Dákové proti římským bojovníkům. Později měli něco podobného vlastnit i mongolští nájezdníci. Americký badatel Jim Woodman se dokonce domnívá, že balony stavěli a používali rovněž peruánští indiáni. Podle něj právě s pomocí balonů vznikly - byly nakresleny - zajímavé obrazce na planině Nazca.

Jim Woodman svou teorii postavil na skutečnosti, že v hrobech nedaleko planiny byly nalezeny bavlněné látky, jejichž vlastnosti jsou srovnatelné se současnými textiliemi užívanými v moderním parašutismu i pro vzduchoplavbu. U některých obrazců na planině byly též objeveny zbytky ohnišť a Jim Woodman tvrdí, že právě tato ohniště sloužila mimo jiné k plnění balonů horkým vzduchem. Balony byly podle jedné z badatelových hypotéz rituálními dopravními prostředky, vynášely ostatky někdejších indiánských náčelníků při pohřbech k bohu Slunce. Jde jen o spekulace a dohady? Možná ne. A bratry Montgolfiery možná trumfl i jeden ruský dobrodruh. Roku 1731 mělo dojít v Rjazani k neobvyklé podívané, když si tu jeden místní písař údajně vyrobil cosi jako obří míč, nafoukl ho dýmem a přidělal k němu smyčku. Do té si měl sednout a vzlétnout vzhůru. Pověst praví, že ho zlý duch vynesl na břízu a potom ke zvonici. Kolize se střechou zvonice ale znamenala konec jeho výletu. Na zem nespadl a nezabil se jen díky tomu, že se duchapřítomně zachytil provazu od zvonu.
(cul)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2334107
DnesDnes674
VčeraVčera762
Tento týdenTento týden6114
Tento měsícTento měsíc14264

Partnerské weby

apartman banner