Existuje cesta z naší dimenze? Představte si, že jdete s někým po ulici a když se ohlé dnete, zmizí. Fikce? Nikoliv, takové a ještě větší záhady se opravdu dějí.

Podivné přesuny v čase a prostoru nejsou už ničím, co by nás překvapilo. Často se stalo, že se přímo před očima nerozplynul jen jeden člověk, ale celé skupiny. Známé jsou případy zmizení skupiny vojáků nešťastné deváté římské legie (teď ale archeologové našly pozůstatky této legie v poušti – pozn. red.), ale i celého pluku bojujícího v době první světové války. Pohřešovaných osob jsou na celém světě spousty a o některých se diskutuje dodnes.

Štědrý den prý otevírá cesty do neznáma. Přesně v tento den se ztratili nezávisle na sobě dva jedenáctiletí kluci, Oliver Larch a Oliver Thomas, kteří zmizeli cestou pro vodu. Jeden v roce 1889, druhý o třicet let později. Oba případy jsou si děsivě podobné. Kluci vzali vědro a vydali se na dvůr, kde jejich stopy náhle končily ve sněhu. Do studny určitě nespadli, protože stopy končily daleko před ní a navíc byly obě studny bedlivě prozkoumány. Kam se tedy poděli?

Chilský desátník Armando Valdes zmizel 25. dubna 1977 přímo před očima šesti vojáků během čtení denního rozkazu. Když ho začali ostatní hledat, Armando se zase objevil. Od jeho zmizení uběhlo patnáct minut, ale kalendář na desátníkových hodinkách ukazoval o tři dny více a na tváři měl třídenní strniště vousů. Nikdy nebyl schopen vysvětlit, co se s ním oněch patnáct minut dělo.

Výpočtem podobných událostí by se daly popsat stohy papíru. Záhadou je i zmizení celé posádky lodi Mary Celeste v roce 1872, kdy na palubě zůstalo nedojedené jídlo. Šlo o dvojstěžník americké obchodní společnosti. V březnu 1873 vynesl soudní dvůr rozsudek, ve kterém se říká, že vyšetřující úředníci nejsou schopni udat příčinu, proč posádka opustila loď a nejsou ani schopni navrhnout rekonstrukci událostí na palubě „lodi duchů“. Bylo to poprvé v historii, kdy soudní dvůr v takové záležitosti nedospěl k jasnému závěru.
(nag)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2318251
DnesDnes905
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden3055
Tento měsícTento měsíc25177

Partnerské weby

apartman banner