Přesuneme-li se o několik století dozadu, nalezneme národy, které nám mají stále co říci, a jejich odkazy nás provázejí i v současnosti. Jméno Aztéků pochází od legendárního města Aztlán, které Aztékové považovali za svoji pravlast. Sami se ale nazývali úplně jinak. Říkali si Mex ikové.

Do Mexického údolí přišli Aztékové ve 13. století a na bažinatém ostrově uprostřed jezera, v místech, kde dnes leží hlavní město Mexico, založili v roce 1325 město Tenochtitlán. Vytvořili tu důmyslné umělé ostrůvky chinampas a na nich žili. Měli nádherné ovocné zahrady, ale i kukuřičná pole a další. Protože byli obávaní válečníci i velice zdatní diplomaté, rozšířili brzy svoji nadvládu nad sousedními kmeny, od kterých převzali jazyk nahuatl a náboženské zvyky. Nebyli to ale žádní lidumilové, krutě trestali každého, kdo jim kladl odpor. V roce 1428 se aztécký Tenochtitlán, Texcoco a Tlacopán spojily ve volný svazek městských států, z kterého později vznikla Aztécká říše. Proudilo sem množství zlata, drahých kamenů i ostatních surovin. Obyvatelé této říše měli i společného boha – boha války Huitzilopochtliho, který byl považován za ochránce celého národa.

Mayská civilizace měla trochu jiné podmínky už od svého vzniku. Rozvíjela se v srdci tropického pralesa na jihu dnešního Mexika a v Guatemale. Vznikla ve 3. století našeho letopočtu a svého vrcholu dosáhla mezi 7. a 9. stoletím. Území Mayů bylo rozděleno do malých nezávislých městských celků a každý stát měl pod kontrolou několik vesnic. Jejich hlavní hospodářskou činností bylo zemědělství. Tato civilizace ale na počátku 10. století zanikla, i když mayská kultura částečně přežila v dynastiích mexických obyvatel, kteří se usadili na Yucatánském poloostrově.

Olmékové už nejsou tolik známí jako Aztékové a Mayové. Olmék je vlastně člověk země gumovníků. Jde o umělecký styl, jenž esteticky a umělecky náleží k vrcholným projevům Mezoameriky. Vévodilo zde sochařství, figurky z hlíny, nefritu a jadeitu. Sošky zhotovované Olméky znázorňují nejčastěji spojení člověka a jaguára. Častými jsou také dětské obličeje s vyceněnými jaguářími zuby, někdy mají i jaguáří tlapy. Řada mužských figur nese ženské rysy. Chceme-li porozumět této umělecké kultuře, můžeme se opírat pouze o archeologické základy. Se vznikem olmécké kultury je také úzce spjat počátek vyhraněné sociální diferenciace. Pompézní pohřebiště, obsahující bohaté dary, ovšem i projevy, kdy šlo vyloženě o pozici pána a poddaného tu nebyly žádnou výjimkou. Stejně výmluvný je i nález nefritové skupiny mužů v Tlatilcu. Uprostřed skupiny stojí nádherně oděná figura a okolo ní další osoby hůře odění muži. Odkud ale vlastně Olmékové přišli, to je stále ještě otázkou. Jisté je, že právě jejich kultura ovlivnila také kulturu Mayů. Nasvědčuje tomu jak kalendářní systém, tak množství hieroglyfů, které byly u obou národů nalezeny.
(toh)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275637
DnesDnes92
VčeraVčera1180
Tento týdenTento týden92
Tento měsícTento měsíc7886

Partnerské weby