Lidé vždy toužili létat jako ptáci – vzpomeňme třeba na mýty o Daidalovi a Ikarovi nebo na pohádku o létajícím koberci. Koberec prince Husajna, tak pojmenovali magický artefakt v pohádkách Tisíce a jedné noci, se rychle přiblížil i k Evropě (především je mo žné o něm slyšet v pohádkách), a proto se ve Spojených arabských emirátech vše dostalo až tak daleko, že pohádku o něm – zakázali!

Středisko pro vzdělávací programy a materiály při ministerstvu školství v Dubaji přikázalo stáhnout ze škol učebnici arabského jazyka pro druhou třídu, protože obsahuje zakázané pohádky – o létajícím koberci, o kouzelných brýlích, kterými je možné vidět událostí v dalekých městech a krajích, o kouzelné hůlce, která pomohla jednomu z bratří oženit se s dívkou z africké vesnice. Čím se tyto pohádky znelíbily ministerstvu, není známo...

Pod křídlem létajícího koberce

V prosinci 2007 se v tisku objevila senzační novinka: první model koberce – vznášedla sestavený a úspěšně vyzkoušený! Autor působí na Harvardské univerzity a pomáhali mu i další vědci. Autor „koberců“ je ale znám také jako nositel antinobelovy ceny za rok 2007 za výzkum procesu tvoření skladů na prostěradlech, ubrusech, košilích a plechovkách.

Vše začalo běžným vědeckým zkoumáním, proč se tenký, vibrující list v kapalině nepotopí. A vědce napadla myšlenka – co když přinutí list chovat se přesně tak ve vzduchu? Zkusili – podařilo se!
„Vibrující koberec se musí držet dostatečně blízko k horizontálnímu povrchu, například k zemi nebo vodě,“ vysvětlují vědci. „Tehdy jeho kolébání nutí vzduch pohybovat se takovým způsobem, že mezi kobercem a povrchem vznikne zóna zvýšeného vztlaku. Rozdíl mezi tlakem shora a zdola dává zvedající sílu. Mořští rejnoci provádějí mnohem složitější pohyby, když kloužou nad mořským dnem, ale idea je stejná.“

Dobře, to je teorie. Ale velký koberec není tenký list. Údajně je ale jen třeba mít velmi tenké a pevné materiály. Pokud podle výpočtů chceme udržet ve vzduchu kousek látky dlouhé asi deset centimetrů a silné 0,1 milimetrů, musíme uskutečnit 10 hupů za sekundu s amplitudou asi 0,25 milimetrů. Co to znamená v řeči laika? Kvalitní perský koberec by se musel pořádně třást, aby se vznesl. A vědci tvrdí, že lze zařídit i manévrování – zdvihne se ta strana koberce, ve kterou chce pilot letět.

Vědci se ale nevzdávají, to, co vypadá jako pohádka a někteří skeptici se tomu i smějí, jiní dál zkoumají. Navíc američtí vědci z univerzity v Los Angeles vynalezli už v roce 2006 létající koberec schopný hnát se vesmírem. Je poháněn pružnou sluneční baterií, řízenou nevelkými iontovými motory a schopný nést výzkumnou aparaturu.
Na potvrzení toho, že nejde jen o přání vědců, ale skutečnost, si ovšem budeme muset ještě počkat.
(ksa)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2273060
DnesDnes717
VčeraVčera1235
Tento týdenTento týden4471
Tento měsícTento měsíc5309

Partnerské weby