V Praze bylo v loňském roce otevřeno muzeum Johanna Keplera, dvorního matematika, astronoma a astrologa Rudolfa II. Poodhrňme roušku, která zahaluje osobnost významného německého učen ce.

Kepler byl tělesně slabý, ale vysoce inteligentní dříč. Do Prahy se dostal díky nesnázím v rodném Německu, kde vzrůstala náboženská nesnášenlivost a Kepler byl nucen k přestupu do lůna římských katolíků. Pomocnou ruku mu podal Tycho Brahe. Na dvoře tolerantního císaře Rudolfa II. doplnil hvězdný vědecký tým, do něhož patřil i Čech Tadeáš Hájek z Hájku.
Kromě oficiálních objevů si matematik zapisoval podivné cesty do kosmu. Bájný vesmírný ostrov (či satelit?) Levania trochu připomíná Měsíc, záleží na tom, jak si Johannův text vyložíme. Jisté je jedno: po spise horlivě pátrala inkvizice. Chtěla astronoma obvinit z kacířství? Díky mocnému císaři asi těžko, v Čechách té doby jí příliš pšenka nekvetla. Nebo se chtěla pomstít Keplerově matce, která byla už jednou obviněna z čarodějnictví? Zajímal ji snad text spisu? Možná ano. Připomíná totiž fenomén astrálního cestování, snad i něco víc. Holdoval tomuto duchovnímu přenosu i sám autor? To by vysvětlovalo i jeho geniální vědecké objevy. Jak známo, podobné fenomény se svatá inkvizice pokoušela zatajit a na druhou stranu si bedlivě zapisovala výpovědi „kacířů“.

Vypráví se, že Kepler po epileptických záchvatech okamžitě cosi zapisoval, často ještě na lůžku. Jeho matematické výpočty jsou natolik přesné, že se používají ještě dnes, snesou srovnání s výpočty nejmodernějších počítačů. Jako kdyby mu někdo shůry diktoval, co má psát.

Asi nejproslulejším dílem z jeho samotné astrologické činnosti je přesný Valdštejnův horoskop. Jeho nerespektování stálo slavného vojevůdce život, v Chebu byl úkladně zavražděn. Ani Kepler nedopadl dobře, po své smrti (15. 11. 1630) byl pohřben v Řezně za městskými branami. Málo se ví, že se také aktivně zajímal o magii a okultismus, dokonce vlastnil několik zaklínacích knih a kabalistické spisy. Dopracoval se díky nim ke své genialitě a proslulosti?
(jiř)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279797
DnesDnes132
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4252
Tento měsícTento měsíc12046

Partnerské weby