Kdy se kruhy v obilí objevily úplně poprvé, nelze s jistotou říci. Rozhodně se ale nejedná o novodobou záležitost, což dokládají jak písemné záznamy, tak některé kresby. Dílo bylo tehdy připisováno ďáblu. Vědecká obec se o ně začala zajímat v roce 1980, kdy je na svém poli v Anglii objevil John Scull. V obilí se nacházely tři kruhy, každý měl v průměru skoro dvacet metrů. Záhada to byla o to větší, že polehlá sté bla nebyla poškozena. Kolem nebyly žádné stopy a oves uvnitř kruhů byl spirálovitě stočený.

Následné bádání vyšlo do prázdna, nebylo objeveno nic neobvyklého, ani zvýšená radiace. Vzorky z odebrané půdy také neukázaly nic mimořádného. Od té doby se podobné obrazce začaly objevovat stále častěji a ve všech částech světa. Prazvláštní obrazy v různých tvarech nabývaly nejen zajímavých rozměrů, ale také na složitosti. Často byly spojovány i s dalším úkazem - svědci totiž tvrdili, že v místech, kde se objevily, byla pozorována záhadná světla. Vědci nezaháleli a dál se pokoušeli zmíněnému jevu přijít na kloub. V některých případech se skutečně objevila zvýšená radiace uvnitř obrazce. Dále bylo zjištěno, že obilí roste dál. Stébla se ale nenarovnala a v růstu pokračovala v horizontální poloze.

Stále nebylo jasné, jak kruhy v obilí vlastně vznikají. Vzhledem ke skutečnosti, že piktogramy byly pozorovány hlavně poblíž kamenných staveb, jako například Stonehenge, je docela možné, že tyto monumenty byly vybudovány právě v místech jejich výskytu. Další teorie ale tvrdí, že opak je pravdou. Tvůrci piktogramů prý vyhledávají tyto kamenné stavby. Proč ale?
S přibývajícím počtem piktogramů a jejich složitějších tvarů vzrostl nejen zájem vědců, ale zároveň i jejich bezmocnost. Stále častěji se objevovali očití svědci, kteří v místech, kde byly obrazce nalezeny, pozorovali UFO. Ufologové jsou přesvědčeni, že piktogramy jsou dílem mimozemské civilizace. Proč by ale o sobě dávala vědět tak složitým způsobem? Když už by absolvovala tak dlouhou cestu k Zemi, může nás přece kontaktovat přímo. Vědci přišli i s další teorií, která návštěvy z jiných světů zcela vylučuje. Kruhy v obilí má mít na svědomí větrný vír nabitý elektřinou. Vane proti kopcům, o něž se zarazí. Vzápětí klesá a pod silným tlakem dopadá k zemi. Pak zmáčkne rostliny do spirálovitých obrazců. Světla nebo dokonce zvuky, které popisují očití svědci, může způsobovat právě elektrický výboj.

S touto teorií ale nelze souhlasit u složitých tvarů a ani u těch, které vznikají náhle a rychle. Jsme tedy opět na samém začátku. Stále ještě budeme muset přemýšlet o tom, proč piktogramy vznikají a kdo je autorem. Úkazy, jež popisují očití svědkové v podobě světel a někdy i zvuků, také nejsou vysvětleny. Kruhů v obilí přibývá, jsou ale všechny jen dílem lidí?
(mh)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2316296
DnesDnes176
VčeraVčera924
Tento týdenTento týden1100
Tento měsícTento měsíc23222

Partnerské weby