Yetti, bigfoot nebo také mi-tech, mi-go, jie-žen - různá pojmenování, leč tentýž bájný tvor - sněžný muž. První záznam zřejmě pochází z roku 1832. Tehdy britský vyslanec v Nepálu B. H. Hodson nahlásil úřadům, že jeho sluhy napadlo velké zarostlé monstrum, o němž místní lidé tvrdili, že je to démon. V roce 1913 čínští lovci dokonce chytili podivné zarostlé stvoření podobné člověku, po čase však v zajetí uhynulo. Namátkou vzpome ňme několik dalších pozorování: O osm let později mělo spatřit skupinu zvláštních postav, po nichž ve sněhu zůstaly stopy, hned několik lidí z britské expedice u Mount Everestu. V roce 1938 pak vyrukoval s neuvěřitelnou historkou kurátor památníku královny Viktorie. Barvitě líčil, jak byl během pobytu v Himálaji zachráněn tvorem, který o něj v jeskyni pečoval, dokud nebyl schopen návratu do civilizace.

Přišel rok 1954 a spolu s ním první pokus potvrdit nebo vyvrátit spekulace o existenci sněžného muže. Tým badatelů zkoumal mimo jiné údajný yettiho skalp, jenž byl uložen v jednom nepálském klášteře. Vědci určili, že nejde o skutečný skalp, spíše o srst z oblasti lopatek. Nicméně vzorek neodpovídal srsti žádného známého druhu zvířat. Roku 1960 oznámil sir Edmund Hillary, že získal ke zkoumání další skalp yettiho (rovněž z kláštera, ale jiného). Zoologové však tehdy prohlásili, že jde o kůži divokých koz (gorala tmavého nebo tahra himálajského). Britský horolezec D. Whillans o deset let později při sestupu z Anapurny prý dalekohledem pozoroval zarostlou postavu, připomínající obřího primáta, druhý den našel i pár stop.

V roce 1978 předložil veřejnosti fotografie stop yettiho lord Hunt a v roce 2007 nalezl pod Mount Everestem otisky stop odpovídající popisu šlépějí mýtického sněžného muže i americký novinář J. Gates. V roce 2008 vyvolal senzaci nález srsti neznámého tvora v pohoří Garo na severovýchodě Indie. Byla yettiho? Vědci provedli srovnávací analýzu a domnívají se, že šlo o chlupy dosud neznámého primáta. Tolik k historii, která přinesla jen otazníky, nikoli odpovědi. Změní na tom něco připravovaná expedice, která bude znovu po sněžném muži pátrat?

Čínští vědci sestavují mezinárodní tým (bude čítat zhruba stovku odborníků) a shánějí finanční prostředky (náklady se odhadují předběžně na 1,5 milionu dolarů). Výprava se chystá do oblasti Šen-nung-ťia, neboť právě zde byl údajně záhadný sněžný muž viděn až čtyřistakrát. Byly zde objeveny exkrementy, srst, stopy i místa, kde údajně spal.
(cul)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2253124
DnesDnes512
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1174
Tento měsícTento měsíc8532

Partnerské weby