Psal se rok 1907. V Nikaragui zuřila občanská válka. Jak se v Jižní Americe často stává, militantní skupina vzbou řenců se za každou cenu snažila dostat k moci.

Vzbouřence vedl generál Pablo Castilliano. Se značnými úspěchy, protože měl dostatek peněz, zbraní a navíc vynikající vojenské vzdělání. Se svými spojenci měl vítězství na dosah. Vládní oddíly byly poraženy dvakrát za sebou a mnoho vládních vojákůl dezertovalo... Vše nasvědčovalo tomu, že pokud by vzbouřenci opět zvítězili, zbylí vládní vojáci zahodí zbraně.
Oddíly generála Castilliana byly strategicky umístěny podél horského hřbetu, odkud bylo dobře vidět na pozici nepřátel. Útok měl přinést konečné vítězství a byl naplánován na úsvit příštího dne. Generál Castilliano popřál svým stoupencům dobrou noc a odešel do svého stanu, aby si do deníku zaznamenal události proběhlého dne. Okolo desáté sfoukl svíčku a uložil se do postele.

Frank Edwards v knize Záhadný svět napsal: „O několik minut později byl náhle celý tábor ozářen jakoby gigantickým plamenem. Z jasné oblohy se řítila plamenná koule – a mířila přímo na tábor. Vyděšený strážný před generálovým stanem zařval a vrhl se k zemi. Ohnivá koule udeřila přímo do stanu generála Castilliana a účinkovala jako dynamit. Po stanu zůstala jen tři metry hluboká a pět metrů velká jáma. Generál zemřel okamžitě. Jeho strážný žil ještě dva dny – dost dlouho na to, aby potvrdil, že to opravdu byla ohnivá koule z oblohy, jak tvrdili také ostatní strážní. Později se ukázala, že mluvili pravdu – v jámě, která po výbuchu vznikla, se našly kusy rozbitého meteoritu.“

Je nabíledni, že generálova smrt a hlavně neobvyklý způsob, jak k ní došlo, jeho vojáky naprosto demoralizoval. Vše pochopili jako znamení toho, že v nebi upadli do nemilosti a celé povstání se přes noc zhroutilo. Až do dnešního dne je to prý jediný případ, kdy byla válka ukončena přímým zásahem nebeského tělesa.
(kýr)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2281868
DnesDnes136
VčeraVčera1209
Tento týdenTento týden136
Tento měsícTento měsíc14117

Partnerské weby