Také jste v dětství slýchávali strašidelné příběhy o hadech s korunkami? Hadí princ či král nebo královna se vyskytovali v každé třetí poh ádce. Proč vlastně?

Částečně se jedná o takzvaný archetypální syndrom, který souvisí s přirozeným strachem z plazů a částečně jde možná o záznamy setkání s podobnými tvory. Nevěříte? Tak se vypravíme za jedním zajímavým svědkem. Robert L. v dětství často jezdil k babičce na Olomoucko. Místní kluci mu vyprávěli o velkých tlustých hadech, kteří pískají na hadí píšťalky. Jednou mu plaza i ukázali. „Vypadal jako tlustá užovka. Vůbec se nás nebál, kýval hlavou a skutečně strašidelně přerušovaně pískal, měl jsem z něj obrovský strach. Chtěl jsem utéct, ale kamarádi mi řekli, že musíme zůstat stát, až se had sám odplazí, jinak nás bude pronásledovat,“ vzpomínal Robert. Nejpozoruhodnější bylo, že podivný had měl na hlavě ještě podivnější výrůstek, při troše fantazie opravdu připomínal pohádkovou korunku.

Hadí královnu s podobnou korunkou vídali ještě v 19. století na brdském Plešivci a na Křivoklátsku. U bývalého hradu na vrchu Žďár podle pověsti přebýval tajemný had. Když vylézal, štěkali všichni psi v okolí. Žil na stromě a pokud slezl dolů, hvízdal. I on postrádal obvyklou plachost, v pověsti se doslova pravilo toto: „Kdy šedivý had přišel, nikdo neví. Jisto je, že votrávil vodu ve studánce pod Žďárem. Každej se ho bojí, když pustí se za člověkem, už mu neuteče.“ Při opravě Svatoštěpánského rybníka ve středních Čechách prý z kamení pod hrází vylézalo velké množství pištících hadů. Největší z nich měl na hlavě korunku a byl tlustý jako kmen mladého stromu. Vyděšení dělníci si všimli, že se vymrštil do výšky a nebojácně se rozkýval ze strany na stranu. Pomohly zaříkávání a lidová magie.

Hvízdající hadi jsou prý velké užovky, možná stromové. Něco ale nesedí – jednak jejich útočnost, ztráta plachosti a velikost, jednak to, že v pověstech se o „hvízdákovi“ vždycky hovoří jako o smrtelně jedovatém hadovi. S jakým tvorem se tedy setkali všichni svědci?
(sun)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2202447
DnesDnes425
VčeraVčera540
Tento týdenTento týden2121
Tento měsícTento měsíc12197

Partnerské weby