Bylo nalezeno místo, kde před 195 tisíci roky hledali útočiště poslední pozemšťané. Ráj a zahrada Eden – tak nyní nazývají archeologové malé městečko Pinnacle Point na pobřeží Jižní Afriky. Zde byly ve velkých jeskyních nalez eny mnohočetné stopy i předměty, které tu po sobě zanechali dávní předkové. Jak tvrdí ředitel výzkumu profesor Curtis Marean z Ústavu původu člověka Arizonské státní univerzity, lidé se ve zdejších jeskyních usadili před 195 tisíci lety. Byli hladoví, snažili se uniknout zimě během nastávající těžké doby ledové. Lidstvo, sotva se postavilo na nohy, se brzy ocitlo na pokraji vyhynutí.

Mnoho vědců se nyní domnívá, že jeskyně Pinnacle Point mohla zůstat pouze jediným obydleným místem na Zemi – jakýmsi svérázným druhem ráje. Přežilo jen pár desítek lidí, kteří dorazili na pobřeží dnešní Jihoafrické republiky. „Drsné klima téměř zničilo druh Homo sapiens,“ řekl profesor Marean. „Pouze jedinečné podmínky na pobřeží Jižní Afriky mu dovolilo přežít.“

V oblasti Pinnacle Point se zachovala vegetace – rostly zde jablka, tolik proslavené v mýtu o ráji. Nezamrzl oceán. Ale co je hlavní – mohli lovit ryby, korýše i velryby vyvržené na břeh. I o tom jsou doklady v nedaleké jeskyni. Navíc lidé uměli zacházet s ohněm a naučili se vyrábět nástroje. A to se stalo mnohem dříve, než se doposud předpokládalo. Takové dovednosti pak pomohly lidem dostat se i do Evropy.

Badatelé zdůrazňují, že „ráj na zemi" nejen ochránil a ohřál Adamy a Evy, ale také přispěl k jejich vývoji. Díky mořským bílkovinám v potravě, bohaté na mastné kyseliny, předkové zesílili a vyvinul se větší a ještě složitější mozek. To znamená, že se stali chytřejšími a naučili se vyrovnat s nepřátelským prostředím.
Kolegové profesora Marina obecně sdílí jeho názory. Ale domnívají se, že kromě Pinnacle Point mohly malé skupiny lidí přečkat dobu ledovou i někde jinde, třeba v rovníkové oblasti. Bude na dalších výzkumnících, aby taková místa našli.
(slk)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2200990
DnesDnes61
VčeraVčera603
Tento týdenTento týden664
Tento měsícTento měsíc10740

Partnerské weby