Ještě donedávna vědci považovali za pramáti lidského rodu Evu. Žila ve východní Africe před třemi a půl miliony let. Podle nejnovějších objevů se pračlověk objevil na Zemi nejméně o tři miliony roků dřív, a to ne ve východní, ale v západní Africe. Navíc se nám, lidem, podobal víc než sla vná Eva. Proč se potom zpozdil ve vývoji?

Dostali jsme hotový mozek?

Francouzský paleontolog Michel Brunnet hledal chybějící článek dvacet roků. Podle dosavadních teorií asi před pěti miliony let, když následkem tektonických pohybů vznikl Velký africký příkop, prožili naši předkové náhlý rozvoj. U těch, kteří zůstali na západní straně, se díky dostatku potravy v bujných lesích vývoj zastavil. Jejich bratranci na východní straně byli vystaveni různým nebezpečím a museli bojovat o existenci, proto se vyvíjeli rychleji.

Asi před dvěma miliony let se vyvinutí jedinci vydali na jiné kontinenty a osídlili celou planetu. Brunnet byl přesvědčen, že pokud tomu tak opravdu bylo, měl by tam najít pozůstatky z každého období evolučního vývoje člověka. Ale žádné skupině vědců se nepodařilo objevit nic, co by to potvrzovalo. Mimo to s evolucí člověka souvisí určitý paradox. V jisté chvíli "nám byl dán" mozek v takové podobě, jakou máme dnes. Dosavadní pozůstatky našich předků spojovalo pouze to, že měli více než tři a půl milionů roků. Mimo toho se ve všem lišili.

Proto se Brunnet rozhodl hledat pozůstatky pračlověka tam, kde by neměly být: na západní straně Velkého afrického příkopu.

Nález, který všechno změnil

Ráno 19. srpna roku 2002 v Čadské poušti v oblasti Toros-Menella člen výpravy doktor Dijmdoumalbaye objevil lebku pračlověka nazvaného toumai, což v místním jazyce znamená "naděje na život". Nález přinesl mnoho složitých otázek. Lebka byla důkazem, že kolébka lidstva nebyla ve východní části Afriky, a že je
možná starší než sedm milionů let. Nález navíc prodlužuje chybějící článek mezi slavnou Evou, nalezenou v Etiopii roku 1974, a časem, kdy žil toumai. Tato "černá díra" skrývá ještě jednu, pravděpodobně nejvýznamnější záhadu. Prví výzkumy totiž ukázaly, že i když má toumai zdánlivě menší mozek, stavba jeho kostí potvrzuje, že tvář a zuby byly "modernější" než u jeho mladších kolegů. Jak je to možné?

Záhada jako z detektivky

Zdá se, že před sedmi miliony let se objevil pračlověk s menším mozkem a tváří připomínající lidskou. Uměl dokonce tak zpracovávat potravu, že nepotřeboval silné zuby. Ale po čtyřech milionech let neznámo proč "zdivočel", ztratil své schopnosti a vrátil se k mohutným zubům a tváři, která měla víc opičích rysů, přestože jeho mozek se zvětšil! Co se stalo? Je docela možné, že na Zemi žily dva druhy. Jeden s lidskou tváří a malým mozkem, druhý s "opičí" tváří a velkým mozkem. Evoluce si mohla sama vybrat. Žel, ani jedna z těchto skupin nepřežila.

Možná je však toumai důkazem, že před miliony roků jen skončil fiaskem experiment "dokonalý člověk"... Bez přičinění mimozemšťanů -- člověk člověku připravil takový osud.

Fantazie? Ne nevyhnutelně

Slavný polský spisovatel Stanislav Lem nedávno varoval před snahami vylepšovat člověka, které vznikly ve Spojených státech. Národní nadace USA představila cíle v této oblasti: podle ní se má stát společným cílem vědců a technologů posílení schopností člověka a jeho výkonnosti. Zpráva obsahuje hodně nápadů, jako bychom se díky genetickému inženýrství, biotechnologiím, informatice a jiným vědám mohli stát "nadlidmi". Obsahuje návody, jak v nás nainstalovat procesory zostřující čich, sluch, zrak, paměť, jak nám implantovat čidla avizující znečištění ovzduší. Řeč byla i o balíčcích inteligentních léků, které budou samy reagovat na chorobné změny v našem organismu. Slovem - co všechno udělat, abychom byli kompatibilní s našimi počítači!
(han)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2145854
DnesDnes122
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden122
Tento měsícTento měsíc13669

Partnerské weby