Vědci v posledních letech vynaložili spoustu času na studium mayských písemností. A ukazuje se, že nový pohled na problémy pomáhá řešit i některé staré hádanky.
Především zjistili, že přes veškerou vzdálenost jsou si podobné staroegyptské a mayské hieroglyfy. To vedlo jednoho z anglických badatelů k myšlence, že kněží starých předchůdců Mayů – tajemných Olm éků – mohli být utečenci z Egypta. Počátečním bodem počítání v kalendáři Mayů, který přijali od Olméků, je 12. srpen 3114 př.n.l. A to odpovídá době založení Staré říše v Egyptě. Toto datum mohlo klidně označovat počátek kněžské dynastie. Objevení se Olméků ve Střední Americe zhruba před dvěma tisíci lety př. n. l. mohlo být důsledkem známého dobytí starého Egypta bojovými kmeny nebo jiných katastrof, jakých v historii Egypta bylo nemálo.

Často se píše, že známé kamenné hlavy Olméků mají negrofilní rysy. Podívejme se na ně blíže. Například na tvář připomínající staré zobrazení krále opic Hanumana v indickém eposu. Je to postava, která nutí připomenout si Blízký východ a především starý Egypt.

Konečně jsou tu i velice podivné postavy pokryté znaky, ve kterých se lehce najdou zvláštnosti charakteristické pro hieroglyfy Mayů žijících mnohem později. Především pro znaky, kterými Mayové označují čísla. To ale není udivující! Vždyť právě Olmékové sestavili kalendář, který jsme si zvykli přisuzovat Mayům.

Podívejme se na rekonstrukci jednoho z prvních velkých měst Mayů (o ploše téměř 16 čtverečních kilometrů) poblíž nynějšího osídlení El Mirador ve středu poloostrova Yukatan. Je zde něco, co připomíná Mezopotámii, především stupňovité věže – zikuraty, známé z Babylonu.

Skeptici mohou snadno namítnout, že rozmanitá civilizace Střední Ameriky se ničemu nepodobá jako celek, jde jen o jednotlivosti. Ale tomu právě odporuje písmo a kalendář. Písmo Mayů má s egyptským hlavně jeden zajímavý společný rys – hlavy nakreslených postav jsou obráceny v tu stranu, odkud se má začít číst. Je to pouze náhoda? A v kalendáři bylo shodně s egyptským odděleno pět posledních dnů v roce, aby zbývajících 360 bylo možné rozdělit rovnoměrně na měsíce po 30 dnech! Je to opět náhoda? Bohužel se do současnosti zachovaly pouze čtyři knihy Mayů psané hieroglyfy a ve všech se nejvíce mluví o proroctvích založených na originální mayské astrologii.

Hlavní rozdíl mezi mayskými a egyptskými hieroglyfy spočívá v tom, že jsou mnohem složitější, důmyslněji prokreslené. Spíše se vztahují ke slavnostním, plným variantám znaků, které se vysekávaly do kamene. Rozdíl je i v tom, že se egyptské hieroglyfy používaly častěji, déle, centrálně, kdežto ve Střední Americe po celá staletí nešlo o centralizované státy, ale o mnoho nezávislých měst. Odtud plynou všechny ty dialekty, varianty písma a náboženské rozdíly v detailech církevních obřadů.

Současným lidem, kteří používají abecedy, se jeví hieroglyfy jako piktogramy. Ale jde o skutečné obrázkové písmo? Staré systémy hieroglyfů neobsahovaly pouze obrázky vyjadřující pojmy, byly v nich i znaky pro označení jednotlivých zvuků a konečně i celá soustava číslic. Větší jasno, jak to s mayskými hieroglyfy bylo, určitě přinese další výzkum.
(ksa)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184803
DnesDnes524
VčeraVčera524
Tento týdenTento týden3833
Tento měsícTento měsíc11742

Partnerské weby