Prohlašoval, že je nesmrtelný, jeho přáteli byli prý apoštolové i sám Ježíš, královna ze Sáby a jiné osobnosti. Historky, které o něm kolují a zaznamenaly je paměti šlechtických rodů, jsou více než zvláštní. První zmínka o něm pochází z období 17. století, kdy jistá hraběnka popisuje setkání s okouzlujícím šlechticem na plese. Když se s ním potkala o 50 let později, nebyly na něm patrné známky stárnutí. Hrabě jí svěřil tajem ství - má elixír, který se užívá po kapkách a způsobí, že člověk nestárne.

Na znamení svého přátelství dámě malou lahvičku daroval. Rozhovor však vyslechla zvědavá postarší služebná. Neodolala a lahvičku své paní vypila do dna. Ráno se probudila jako mladičká dívka. Nešťastná hraběnka dobrodějce marně hledala, byl zase na cestách. A ty byly pestré - na evropských dvorech byl vítaným společníkem, plynně ovládal 8 jazyků, barvitě tedy mohl všude líčit své zážitky. Kromě toho předváděl neuvěřitelné věci. Mnohonásobně zvětšil drahokam či perlu, proměnil plátno v hedvábí před zraky užaslých aristokratů - za pomoci zázračného prášku. Jednalo se o kámen mudrců? Proč hraběte nikdo nikdy neviděl jíst, i když prohlašoval, že je vegetarián?

Byl tajemný a měl spoustu nepřátel, kteří se snažili přijít na kloub kouzlům i původu jeho neuvěřitelného bohatství. Měl ale i mocného ochránce: francouzského krále Ludvíka XV., na jehož dvoře často pobýval. Co si povídali mezi čtyřma očima, nikdo neví. Snad ho král žádal o rady, kterých pak využil v diplomacii, neboť Saint Germain byl schopným diplomatem, vždyť se mu podařilo sjednat mír mezi Pruskem a Bavorskem! Pro francouzské panovníky měl zřejmě slabost. Marii Antoinetu přišel osobně varovat před budoucí popravou, ale vysmála se mu. Diplomat, alchymista, léčitel i vynikající malíř a hudebník - jeho skladby údajně předčily Vivaldiho. Když se ho ptali, proč se nevěnuje umění, pravil, že už zde dosáhl vrcholu, nemohl by se dále rozvíjet.

Měl spoustu žáků, patřil k nim i Mesmer, objevitel živočišného magnetismu. Voltaire, s nímž se přátelil, prohlašoval, že je Saint Germain muž, který ví vše a nikdy nezemře. Věřil v jeho mimořádné schopnosti, požádal ho, ať určí hodinu jeho smrti a Germainova předpověď se vyplnila. V jednom z dopisů Voltaire zmínil, že mu Germain daroval mluvící krabičku a často k němu přilétal na jakémsi létajícím stroji. Odkud čerpal Saint Germain hluboké znalosti? Poukazoval na studium z pyramid, kde se údajně hodně naučil, ale po cestě do Indie se prý spousta věcí změnila. Okolí překvapoval neustále - ve chvíli, kdy všichni uvěřili v jeho nesmrtelnost, se rozšířila zpráva, že zemřel. Jeho náhrobek však nebyl nikdy nalezen.

Po roce, když utichly dohady, se našli svědkové, kteří tvrdili, že veřejně přednášel v Paříži na kongresu rosenkruciánů a jiných tajných společenství (byli to ilumináti, templáři a rosenkruciáni, k nimž se hlásil). Mnoho let po své údajné smrti vstoupil mezi svobodné zednáře a měl se podílet na založení Theosofické společnosti. Theosofové ho nazývali Mahatmou, což značí Velký duch. Jeho jméno - Saint Germain, Sanctus Germain - zní v překladu podobně - Svatý bratr. V mnoha národnostech existuje pověst o muži, který vlastní kámen mudrců a je nesmrtelný, pouze v běhu času mění svou totožnost. Je snad něco pravdy na tom, že Roger Bacon a Saint Germain byli jedna a táž osoba?
(ls)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184110
DnesDnes355
VčeraVčera564
Tento týdenTento týden3140
Tento měsícTento měsíc11049

Partnerské weby