Mnozí z nás jsou přesvědčeni, že o všem, co se nám stane v dobrém či špatném, je už předem rozhodnuto nějakou vyšší silou. Teorie předurčení má však množství odpůrců, kteří zase oponují svými argumenty. Pokud by totiž bylo vše předurčeno předem, nemuseli bychom ani dbát o své zdraví a bezpečnost, nerozhodovalo by, zda kouříme či ne, nadměrně pijeme alkoholické nápoje, stravujeme se zdr avě nebo zcela škodlivě a podobně. Ze statistik vyplývá, že těm, kdo nebezpečí účinně předcházejí, hrozí i menší riziko úmrtí, lehkomyslnost naopak může mít katastrofální následky.

Avšak logika předurčení má také své pevné zásady a argumenty. V tomto smyslu je pak osud vševědoucí. Ví všechno, tedy i to, co se stane v budoucnosti. Ví, jak každý z nás naloží se svým životem a neomylně ví už předem, kdy přesně a jakým způsobem každý z nás zemře. Lidé tak nemají příliš na výběr, a když stojí před nějakým rozhodnutím, nemohou se rozhodnout jinak, než jak určil osud. Přesto někteří zastánci předurčení připouštějí, že existuje několik způsobů a cest, jak svůj osud naplnit, takže je možné projít několika životními variantami, ale stěžejní a finální etapy jsou takřka neměnné.

Pro logiku předurčení přitom hovoří i množství skutečností, se kterými jsme prakticky denně nějak konfrontováni. Stačí uvést několik příkladů. Celoživotní opilec si ničí zdraví nadměrným množstvím alkoholu a v osmdesáti letech zemře. Jiný se řídí zásadami správné životosprávy, alkoholu se vyhýbá, sportuje a nakonec zemře v třiasedmdesáti letech. Podobně je tomu i s kouřením cigaret, které by mělo zdraví jednoznačně poškozovat a věk člověka zkracovat. A přesto to platí jen u někoho, mnohdy se kuřák dožívá velmi slušného věku, zatímco nekuřák umírá dříve. Smrtící může být obyčejný nešťastný pád na chodníku nebo na nějaký ostrý předmět, ale vyváznout se někdy může ze smrtící laviny i z domu zasaženém zemětřesením.

Počátkem roku proběhla v médiích zpráva o tom, jak při porodu jistá žena i s dětem zemřela. Nějakou dobu matka s dítětem nejevila známky života, ale pak se zázračným způsobem k neskrývanému úžasu lékařů žena i s dítětem probraly a žily. Jak je něco podobného vůbec možné? Síle osudu se prostě vzdorovat nedá. Žena i s dítětem zůstaly naživu, neboť jejich budoucnost byla osudem předurčena jinak. Ať už nás tedy v životě potká něco dobrého nebo špatného, není třeba příliš přemýšlet, proč tomu tak je, neboť zůstává zřejmě s vysokou pravděpodobností předurčeno, co se má stát. K nepředvídaným událostem totiž často dochází bez ohledu na to, zda jim člověk rozumí či nikoliv.
(vel)

DODATEK
Reformátor Jan Kalvín v 16. století napsal, že předurčením rozumíme „Boží věčný úradek, jímž Bůh určil, co se má stát s každým člověkem.“ Podle něho totiž nejsou všichni lidé stvořeni ke stejnému údělu, neboť někteří jsou stanoveni k věčnému životu a jiní zase k věčnému ztracení.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184127
DnesDnes372
VčeraVčera564
Tento týdenTento týden3157
Tento měsícTento měsíc11066

Partnerské weby