Dodnes nikdo spolehlivě nedokázal vysvětlit, jaký osud postihl mimořádně pozoruhodnou a hodnotnou jantarovou komnatu carů, vyrobenou z ozdobně vyřezávaného jantaru. Původní vlastník tohoto skvostu - pruský král Bedřich Vilém I., daro val jantarovou komnatu svému ruskému spojenci - caru Petru Velikému, kterému „nevýslovné kouzlo“ překrásného nábytku doslova učarovalo.

Car Petr při této příležitosti dal zvětšit jeden palác u Petrohradu na hodovní síň, kde tento štědrý dar vystavil a přidal čtyřiadvacet zrcadel i perleťovou podlahu. Když Němci o dvě století později během druhé světové války napadli Sovětský svaz, jantarovou komnatu zabavili a odvezli na zámek v baltském přístavu Königsbergu, pozdějším Kaliningradu, kde ji nechali zrestaurovat. Na krátkou dobu tehdy komnatu zpřístupnili veřejnosti, ale pak v důsledku válečných událostí a postupující fronty zpět na západ Němci nábytek opět zabalili do beden a uložili ve sklepě ještě dříve, než v srpnu 1944 zničily město britské bomby.

Po druhé světové válce nezbylo po jedinečném pokladu ani památky. Kolovaly však zvěsti o tom, že nacisté komnatu tajně přeložili na loď a právě tu měla potopit sovětská ponorka. Další svědectví z roku 1959 zase naznačovalo, že jantarová komnata je spolu s dalšími uměleckými díly uschována v jednom solném dole. Když se však vyšetřovatelé k domnělému úkrytu přiblížili, došlo ke zcela nečekanému výbuchu, přičemž šachtu solného dolu zaplavila voda. Pátrání po ztracené jantarové komnatě pokračuje vlastně dodnes jak v Německu, tak i v zemích bývalého Sovětského svazu, ovšem stále marně.
(pk)

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184110
DnesDnes355
VčeraVčera564
Tento týdenTento týden3140
Tento měsícTento měsíc11049

Partnerské weby