V Mexiku se zachovaly podnes ve zříceninách stopy poměrně vysoké kultury dávných indiánských kmenů. Stavitelství Majů a Aztéků vynikalo již v dávných dobách, jak ukazují zříceniny měst, chrámové pyramidy, sluneční chrámy a paláce. Nacházejí se v nich sochařské výtvory, vázy, sošky bohů, nádoby. Staré Mexiko uviděli ještě Evropané, když s Cortesem připluli roku 1517 k východnímu pobřeží Mex ika, kde založil Vera Cruz.. Žasli nad krásou a bohatstvím říše Aztéků, viděli ještě mosty přes kanály, vodní zahrady, paláce, i nádherné sídlo císaře Montezumy z cedrů, palem, cypřišů, porfýru i jaspisu.

K nejzajímavějším mexickým zříceninám patří Chichen-Itza – maysky V ústech studny. To je velkolepá zřícenina, zbytek mayského města ve východní části mexického státu Yukatanu, padesát kilometrů vzdálená od Valladolidu. Jméno se váže k rybníkům, ukrytým mezi strmými skalisky. Tam bylo středisko kultu božstev deště. Za velikého sucha putovali obyvatelé zdaleka do Itzy a obětovali bohům drahé kameny, zlato, ale také i děti, které házeli z chrámu na skále do rybníka, aby usmířili pohněvané božstvo a vyprosili na něm déšť. Mohutné zříceniny měří v obvodu tři kilometry a mají zbytky chrámů i staveb, jejich účel lze dnes těžko stanovit. Právem jmenují Itzu americkou Mekkou.

Teprve v novější době se věnuje stopám staré mexické kultury větší pozornost. Bylo také objeveno pohřbené město z monolitického věku v jižním Mexiku. Šlo o středisko veliké civilizace a v něm budovy veliké krásy, s nápisy a rytinami, o nichž se archeologům dosud ani nesnilo. Kolosální platformy jsou zbudovány z obrovských kusů žuly a nález předčí ještě krásu Chichen-Itzy, města Indiánů, kmene Mayů.
(ryp)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184129
DnesDnes374
VčeraVčera564
Tento týdenTento týden3159
Tento měsícTento měsíc11068

Partnerské weby