Víra v zombie pochází z Haiti z kultu vúdú. Jedná se údajně o osoby, které kouzelník (bokor) připravil o duši a vůli, aby mu sloužily. Na Haiti stále věří v duchy značná část obyvatel, proto se tu hroby přikrývají těžkými náhrobky, aby mrtvé tělo nemohl nikdo vyzvednout, oživit a zneužít (třeba k otrocké práci na poli). Vědci nevylučují, že má víra v zombie racionální základ. Na Haiti či v západní Africe, odkud pocházeli předci Haiťanů, se kdy

si konaly (a možná i nyní občas konají) obřady, při nichž čarodějové oživují pohřbené mrtvoly. Pravděpodobně šlo ale o podvod. Čaroděj nejprve nějakého člověka předávkoval drogou, takže to vypadalo, jako by byl mrtvý. Po uložení těla do hrobu přestaly postupně drogy působit a mrtvý ožil. Ale jeho smysly byly otupělé a trpěl ztrátou paměti. Stal se z něj jen stín, tělo bez duše, které mohl čaroděj využívat. Pravděpodobně tento nešťastník dostával nadále nějaké jiné drogy, které ho udržovaly ve stavu zmatenosti a poslušnosti.

 

Podle názoru odborníků by něco takového dokázala s člověkem udělat kombinace následujících přírodních jedů - tetrodoxinu (ten pochází z mořských ryb čtverzubců) a halucinogenu z ropuchy obrovské. Tyto dvě složky prý přivedou oběť spolehlivě na pokraj smrti. Po procitnutí pak zombie pravděpodobně dostávaly jed z durmanu (neboli panenské okurky). Tato látka zajistila ztrátu paměti, halucinace a dezorientaci. Ale možná to ani nebylo nutné. Pokud totiž zůstali živí lidé pod zemí pohřbeni delší dobu, vlivem nedostatku kyslíku mohlo dojít k poškození jejich mozku.

Z minulého století je znám třeba případ Haiťana Clavia Narcissuse. Zemřel v roce 1962, aby se o 18 let později vrátil živý do rodného města. Na rozdíl od jiných zombie na tom nebyl duševně zase až tak špatně. Pamatoval si, jak se stal zombie. Vzpomínal si na nemocnici, na to, jak „umíral“. Nedokázal se pohnout, ztrácel dech, ale byl celou dobu při vědomí. Viděl i to, jak dva lékaři potvrzují jeho skon, cítil, jak je zaživa pohřbíván. Věděl, že si jeho „vraždu“ objednal bratr, protože ho okradl o pozemky. Krátce po pohřbu vyhrabal Clavia bokor a podal mu drogu, která mu umožnila pohyb. Pak pracoval roky jako zombie na nějaké farmě. Jeden zombie se tu ale vzbouřil a bokora zabil, komunita zombie se rozpadla. Někteří lidé si bez přísunu drogy začali vybavovat část své minulosti a hledali příbuzné. Mezi ně patřil i Clavius.
(rid)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184116
DnesDnes361
VčeraVčera564
Tento týdenTento týden3146
Tento měsícTento měsíc11055

Partnerské weby