Je možné cestovat časem? Existují dohady o tom, že se někdy někomu podařilo sestrojit stroj, který by umožňoval cestování v čase, ale hmatatelný důkaz chybí. Jsou však zaznamenány případy, kdy se lidé v jakémsi časovém posun u ocitli, aniž by o to nějak stáli.

Zajímavý úkaz zaznamenaly dvě Angličanky. Vypravily se na výlet do Versailles. Celkem běžná prohlídka se proměnila v cosi podivného. Po shlédnutí zámku se sestry rozhodly projít přilehlý park. Jaké však bylo jejich překvapení, když se ocitly ve společnosti zvláštních lidí. Všichni byli oblečeni v dobovém oblečení ze 17. století. Procházely parkem, zatímco je ostatní bez povšimnutí míjeli. Dovnitř a ven z budovy také stále někdo vcházel a vycházel. Nalezly se jednoduše v čemsi, co vypadalo jako běžná situace. Jen se cítily, jako by sem vůbec nepatřily. Domnívaly se, že se tu něco natáčí, tak park opustily. Ale když odešly na jiné místo, vše najednou zmizelo. Všimly si, že rostliny v parku také vypadají jinak. Ocitly se snad najednou v jiné době?

Diskuse o čase a prostoru se vedou neustále. Nejznámější osobností, která se touto myšlenkou také zabývala, byl i Albert Einstein. Jeho teorie relativity změnila pohled na všechny dosavadní názory. Jsme jen obyčejní lidé s omezenými schopnostmi. Prostor, který vnímáme, je trojrozměrný, ale podle Einsteina nás obklopuje rozměrů mnohem více. Čas i prostor, který dokážeme rozeznat, je jen relativní. Ve skutečnosti je vše zřejmě úplně jinak. Minulost protíná přítomnost i budoucnost, jen se v tom nedokážeme orientovat.
(nag)

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183367
DnesDnes176
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2397
Tento měsícTento měsíc10306

Partnerské weby