Badatelé jsou přesvědčeni, že možnost lidského samovznícení opravdu existuje. V tomto směru bylo i provedeno několik pokusů, které dokazují, že oheň vzniklý v těle člověka může opravdu důkladně spálit celou tělesnou schránku. Kde se ale bere? Skeptici tvrdí, že oběti musely být vždy kuřáci a alkoholici. Za své uhoření si tak mohou vždy samy. Oheň a alkohol jdou ruku v ruce a takoví lidé jsou od krutého konce jen malý krůče k. Jenže u některých podobných případů nebylo zjištěno nic z toho. Oběťmi záhadného ohně byli i lidé, kteří nekouřili ani nepili alkohol.

Jiná domněnka tvrdí, že příčinou by mohla být elektřina nashromážděná v lidském těle. Pokud je jí mnoho, výboj pak učiní dílo zkázy. Nic z toho však není dostatečně probádáno a už vůbec ne potvrzeno.

Domněnku o kuřácích a lidí konzumujících alkohol vyvrací i fakt, že takto zemřel v Londýně před sedmdesáti lety i roční Peter. Uhořel ve své postýlce, zatímco vše kolem zůstalo nepoškozeno. Jsou i případy, kdy podobné vznícení vidělo na vlastní oči několik svědků. Před několika lety se pokoušeli uhasit svou spolužačku přátelé Vicky Gilmourové, když před jejich zraky náhle vzňala. Dívka pak byla s vážnými popáleninami převezena do nemocnice, kde se musela podrobit několika operacím. A důvod vzplanutí? Neznámý. Dívka byla nekuřačka, ale jedna z teorií se opírala o domněnku, že jí vzňal oděv od cigarety spolužáka. Nakonec bylo zjištěno, že takto vzplanout nemohla, protože na sobě měla bavlněné šaty, které tak snadno nehoří. Záhada zůstala neobjasněna.

V roce 1967 zase v Londýně zasahovali hasiči při požáru, když zahlédli v budově v horním patře zvláštní světlo. Okamžitě se za ním vydali, ale čekal je zvláštní obrázek. Naproti nim běžel zoufalý muž, měl v břiše menší díru, ze které šlehal plamen. Namířili na něj proud vody, aby ho uhasili. To se jim sice podařilo, ale muž stejně na následky svých zranění zemřel. Hasiči dále uvedli, že muž hořel zevnitř. V žádném případě to nemohl být oheň zvenčí. Měl prý navíc zvláštní modrou barvu.

Přes četné pokusy se nikdy nepodařilo zhoubný oheň objasnit. Proč lidé najednou vzplanou, je záhadou do dneška.
(nag)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184799
DnesDnes520
VčeraVčera524
Tento týdenTento týden3829
Tento měsícTento měsíc11738

Partnerské weby