Byl tu pohřben král Artuš? Největší záhadou opatství Glastonbury je, zda tu bylo pochováno tělo krále Artuše nebo ne. Navzdory tvrzení mnichů, že nalezli jeho pozůstatky, a slovům jeho ženy Guinevere z roku 1190 vládne stále značná nejistota: nedávno získané důkazy naznačují, že byl snad pohřben u Bridgendu v jižním Walesu. Po Artušově poslední bitvě u Camlannu, jehož poloha není známa, odnesli umírajícího krále na mystický ostrov Av alon. Tam přikázal Siru Bediverovi, aby zahodil jeho mocný meč Excalibur, a když ho rytíř hodil do jezera, vynořila se z vody ruka vodní víly a uchopila jej. Kde došlo k této podivné události? Odpovědí je, že to bylo u jezera u Pomparleského mostu nedaleko Glastonbury: jezero bylo později odvodněno.

Hrob na půdě opatství byl objeven, když tajemství o pohřbu zjevil králi Jindřichovi II. waleský bard. Král tehdy informoval glastonburského opata a později, když se opatství po požáru z roku 1184 znovu budovalo, pátrali mniši po hrobu.V hloubce dvou metrů nalezli kamennou desku a olověný kříž s nápisem: Hic iacet sepultus inclitus rex arturius in insula avalonia - Zde leží pochován slavný král Artuš na ostrově Avalonu. Asi 2,7 metrů pod deskou byla rakev vytesaná z dutého kmene a kostmi muže vysokého 2,4 metru, s poškozenou lebkou a menší kosti identifikované podle zbytků žlutých vlasů jako pozůstatky Guinevere.

Místo na půdě opatství, označené dnes jako Artušův hrob, je ve skutečnosti místem, kde byly v roce 1278 kosti znovu uloženy do černé mramorové hrobky před hlavním oltářem. Původní hrob je neoznačen, ale leží patnáct metrů od jižních dveří kaple Panny Marie.
(vlab)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184116
DnesDnes361
VčeraVčera564
Tento týdenTento týden3146
Tento měsícTento měsíc11055

Partnerské weby