Malý kámen v ohrádce u polní cesty v katastru obce Horoměřice vyvolává řadu velkých otaz níků

Malý velký Pastýř

Pokud byste ho měli za domem, klidně do něj kopnete. Nebo si o jeho povrch budou kluci brousit kudličky, pokud to ještě dneska umějí. Pískovcový kámen kousek od konce ulice Ke Skále by tam už dávno nemusel být. Díky péči místního zastupitelstva tam stojí i dnes. Chráněn ohrádkou, aby ho psi nemohli očůrávat, s tabulkou, kterou někdo pravidelně krade, a s křížem, který naznačuje, že jde o vpravdě mimořádné místo. Menhir na menhirové linii vedoucí… Kdo ví?
Podle známého českého archeologa Jaroslava Helšuse a astronoma Milana Špůrka se severozápadně od Prahy nachází soubor kamenných artefaktů připomínající známá menhirová pole ve francouzském Karnaku. Jen namátkou: Pastýř u Klobuk, Nečemické a Kounovské řady, Baba u Slavětína, Zkamenělý mnich u Drahomyšle a mnohé další. Kdo a proč je postavil? A kdy?
Odhady se liší. Někdo tvrdí, že se jedná o mezníky na středověkých polích, ti odvážnější datují vznik těchto děl až někam do doby před čtyřmi tisíci lety. A jeden statenický badatel je rovnou spojuje s dávnými civilizacemi. Podle jeho hypotézy se nacházejí na letových liniích, o nichž psal již Erich von Däniken. Protínají údajně celou Evropu od Řecka až daleko na sever. Měl po nich létat řecký bůh světla Apollón, který se každoročně vydával na sever do Hyperborey (někdy označované jako Atlantida – vida, kam sahá datování!) a kameny snad i záměrně vztyčené v krajině mu mohly sloužit jako orientační body. Tvoří je totiž převážně horniny, které za určitých okolností a při správném (technickém) měření mohou zprostředkovávat vyzařování jakési orientační zemské energie.

Je tomu tak i v Horoměřicích? 

I když se uvedená hypotéza může zdát na první pohled hodně odvážná, některé okolnosti odpovídají tomu, že do této sítě patřil – vlastně dodnes patří – i menhir v Horoměřicích. V první řadě jde o materiál. Je to kus hrubozrnného, slabě železitého pískovce, jaký se nikde v nejbližším okolí nevyskytuje. Musel sem být doprven nejméně ze vzdálenosti pěti kilometrů. Proč? Kdo si s tím dal takovou práci? Tabulka u menhiru nepřímo tvrdí, že to byli Keltové. To je však pouhá domněnka založená jen na kvalifikovaném odhadu odborníků. Ve skutečnosti neexistuje jediný důkaz, který by bezpečně prokázal, že kámen vztyčili právě oni anebo v někdo jiný jejich době (anebo před nimi?).

Velký vzor

Podobnou charakteristiku jako menhir u Horoměřic vykazuje i náš největší, tři a půl metru vysoký menhir u obce Klobuky (poblíž Slaného). Také v tomto případě se jedná o železitý pískovec, který sem byl dopraven z větší vzdálenosti. Stejně tak nevíme, kdo a kdy klobucký menhir vztyčil. Zato se dochovala malebná pověst o tom, že původně se kolem něj nacházel ještě kruh z dvanácti menších kamenů. Proto velký kámen dostal jméno Pastýř nebo Kamenný pastýř a ty menší byly považovány za jeho ovečky.
Kdyby se toto uskupení dochovalo dodnes, připomínalo by slavné anglické stavby tohoto druhu, například Stonehenge. Anebo podobný, ale méně známý kruh nazvaný Šeptající rytíři. Kameny představující rytíře si prý mezi sebou při východu slunce tiše povídají. Tuto doslova pohádkovou pověst potvrdilo měření elektromagnetického pole. Jeho hodnoty se těsně před východem slunce, zvláště pak v období letního slunovratu, nečekaně zvýšily a během dne zase poklesly.
Podobné měření se proto o letním slunovratu v roce 1994 konalo u Kamenného pastýře a prokázalo, že u něj skutečně vzniká předpokládaná geomagnetická anomálie, a to asi hodinu před východem slunce.

Příště o rondelech

U horoměřického menhiru se zatím nic podobného neměřilo. Je ale opravdu jen náhodou, že je postaven tak, aby jednou stranou, tedy tou, kde železo v hornině vystupuje nejviditelněji na jeho povrch, směřoval právě k východu? A že oba menhiry zapadají do sítě podobných staveb vzdálených od sebe i desítky kilometrů? Na tak malý kámen docela dost otazníků. Nezdá se vám? A co takzvané rondely? Že o nich nic nevíte? Někdy si o nich popovídáme.
Text a foto: Jitka Lenková
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184109
DnesDnes354
VčeraVčera564
Tento týdenTento týden3139
Tento měsícTento měsíc11048

Partnerské weby