Kdo by neznal obraz Mony Lisy! Jde patrně o nejslavnější portrét všech dob, který je v současnosti ve vlastnictví francouzské vlády a je vystaven v Louvru v Paříži. Pochází z počátku šestnáctého století, ve Florencii ho v letech 1503 až 1506 namaloval olejovými barvami na dřevo z topolu Leonardo da Vinci (významný malíř, ale také sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynálezce a konstruktér). Portrét ženy s tajuplným úsměv em a zvláštním výrazem ve tváři je nejen slavným, nýbrž také velmi diskutovaným dílem. Odborníci z knihovny německé univerzity v Hiedelbergu na základě rukopisné poznámky na okraji knihy florentského úředníka Agostina Vespuciho z roku 1503 došli k přesvědčení, že předlohou obrazu byla Lisa del Giocondo, žena obchodníka z Florencie.

Obraz je však neustále předmětem mnohých dohadů a spekulací, byl nesčetněkrát podroben zkoumání a různým analýzám. Vědci z Kanady například došli v roce 2006 k závěru, že záhadný úsměv, který jakoby naznačoval, že osoba na obraze ví něco, co nám zůstává skryto, patří zřejmě ženě po porodu. Nalezli totiž na obraze stopy původní malby, na které měla portrétovaná žena přes tvář tenký šátek, který nosívaly florentské ženy před porodem a krátce po něm. O čtyři roky později pak historik Vito Franco z Palerma konstatoval, že by větší zájem než úsměv měl vzbuzovat zdravotní stav portrétované ženy. Prohlásil, že její tvář vykazuje znaky hromadění mastných kyselin, které způsobilo velké množství cholesterolu. Vyslovil též předpoklad, že se v jejím pravém oku nachází lipom (nezhoubný nádor z tukové tkáně).

Otázkou ale je, zda je vůbec na obraze namalovaná žena. Badatelé se totiž zcela vážně zabývali i myšlenkou, že jde o autoportrét Leonarda da Vinciho transformovaný do ženské podoby. Ať tak či onak, obraz stále překvapuje, a jak se prokázalo, skutečně do něj Mistr Leonardo dovedně zašifroval jisté poselství. Díky moderním metodám a možnostem detailního zvětšování italští odborníci odhalili v zornicích očí a v obočí Mony Lisy zakódovaná písmena a čísla! V jednom oku jsou písmena LV (pravděpodobně iniciály autora). Ve druhém oku jsou písmena CE nebo CB. Oblouky obočí dosud skrývaly dvojici čísel 72 nebo jde o kombinaci písmena a čísla L2. Objev vzbudil okamžitě velkou pozornost. Vědci již vyloučili, že by šlo o nějaké nedopatření nebo chybu, zcela jistě šlo o záměr. Co ale zakódované zkratky a čísla znamenají, nikdo netuší. Každopádně bude nyní obraz znovu důkladně přezkoumán a dost možná se objeví i další tajemství, o nichž zatím nikdo neměl ani tušení.
(cul)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2123369
DnesDnes856
VčeraVčera895
Tento týdenTento týden3729
Tento měsícTento měsíc16862

Partnerské weby