V Kolumbii nalezli před časem archeologové malý artefakt. Vypadá sice jako hmyz, ale odborníci si nejsou jistí, oč přesně jde a k čemu to mělo sloužit. Nyní je zajímavý objev součástí expozice v Smithsonian Institutu ve Washingtonu s následujícím popiskem: Zlatý artefakt, stylizovaný hmyz, kultura Quimbaya, provincie Antioquia, Kolumbie, 1000 - 1500 n. l. Podobných předmětů existuje několik a dá se říci, že spíše než hmyz připomínají letadélka. Některé z nich jsou vystaveny například v muzeu v Bogotě. Jejich velikost činí 2 - 3 centimetry, jsou staré přibližně tisíc let a byly na lezeny v královských hrobkách.

Nejzajímavější na těchto podivných předmětech je fakt, že se křídla nalézají pod trupem a mají dokonce i vertikální ocasní plochu. To však v přírodě není normálním jevem, většina dosud známého hmyzu má křídla umístěna v horní polovině trupu. Artefakty tedy evokují svým tvarem a stavbou spíše vizi letadel nebo raketoplánů. Na tuto skutečnost poukázal i známý švýcarský spisovatel a záhadolog Erich von Däniken. Skupina tří německých nadšenců (Algund Eenboom, Peter Belting a Conrad Lübbers) se rozhodla, že se pokusí podle artefaktů sestrojit funkční létající model. Jejich základní myšlenkou bylo ověřit letové charakteristiky předmětu. Peter Betling sestrojil model, který byl nazván Goldflyer I. Do přední části umístil motor a vrtule křídla opatřil klapkami.

Testy byly úspěšné, stroj vykazoval stabilní letovou charakteristiku a byl schopen přesného a jemného přistání. Model se choval skutečně jako letadlo. Následoval model Goldflyer II., ten již byl vybavený tryskovým motorem umístěným v jeho zadní části. Testy opět ukázaly, že se stroj chová ve vzduchu bezvadně, start i přistání zvládl perfektně a jeho letová dráha byla stabilní. Artefakt by byl schopen letu, pokud se tedy jedná o letadlo. Ovšem čím tyto zajímavé předměty doopravdy jsou, by mohly prokázat snad jedině nějaké nové nálezy a důkazy.
(zup)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2148988
DnesDnes545
VčeraVčera773
Tento týdenTento týden3256
Tento měsícTento měsíc16803

Partnerské weby