Nejen ve švýcarských bankách byly uloženy nacistické poklady. Část zlata byla ukryta klasickým způsobem – pod zemí.

Výzvědné služby SSSR i USA pátraly od konce války po různých úkrytech. Nešlo však jen vždy o zlato, cenné papíry nebo umělecká díla. Pod zemí byly ukryty i archivy, využité k politickým účelů, ale možná i jiné materiály – výsledky válečných výzkumů. Nemusíme chodit daleko – naše Štěchovice jsou dostatečně známé. Ale o jaké výzkumy mohlo jít? O jadernou bombu? Nebo o zbraně ještě strašnější? O co vůbec šlo v jedné vesnici v jižním Bavorsku, kde náhle jedné květnové noci roku 1944 zemřelo vše živé, od lidí po rostlinstvo? A proč zde spojenecké bombardéry jen do tří dnů poté zničili náletem vojenskou továrničku, oficiálně označovanou za výrobnu radiopřijímačů?

V únoru 1946 na hoře Rauchpfang zahynuli tři horolezci, přičemž jeden z nich byl nalezen s rozpáraným břichem. V srpnu 1949 se totéž přihodilo šesti horolezcům u tyrolského města Landech. V roce 1950 objevili u hory Grossveser dva lovci pokladů zmlácené a oslepené. To vše v Alpách, kam mohly směřovat cesty nacistických pokladů.

V roce 1952 podivná úmrtí pokračovala: ve štýrských Alpách byl zabit Jean de Suis, a na břehu jezera Toplitz našli mrtvá těla bývalých důstojníků speciálních oddílů pro potápěčské operace SS a tři důstojníky US Navy. Není vůbec jasné, kdo zabil koho.

V létě roku 1962 přijelo na Kanárské ostrovy jedenáct Američanů. Že šlo o příslušníky speciálních služeb, bylo všem jasné už ve chvíli, kdy začali místním rybářům vyprávět, že hledají nacistické zlato. Tomu byli rybáři už od podobných turistů zvyklí, a tak mávli rukou. Když se však domorodci přišli po několika dnech podívat do tábora Američanů, naskytl se jim hrůzný pohled – až na jednoho byli všichni mrtví. Pouze jediný byl slepý a němý. Než zemřel, stačil napsat pouze dvě slova: „Horké zlato.“

Záhadné okolnosti provázely i pátrání po pokladu hauptsturmführera SS Kurmise. Byl členem jedné z východních expedic SS, kterou zastavil speciální oddíl NKVD. Vyklouzl z obklíčení, v pískách jižního Íránu ukryl několik kontejnerů s archeologickými nálezy, které hitlerovci objevili na místě rozvalin starých asijských měst, jako důkazy „doárijského“ obydlení Íránu.

V roce 1975 se za tímto pokladem vypravila expedice. Nejprve se ztratil průvodce, pak odešla vysílačka a pak si fotograf, který snímal místa vykopávek, začal stěžovat na bolesti hlavy a noční halucinace. Další člen expedice se pomátl a upálil. Expedice se vrátila do Anglie. Fotograf vzal všechny filmy, spálil je a zmizel neznámo kam…
(slk)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2166866
DnesDnes50
VčeraVčera722
Tento týdenTento týden2666
Tento měsícTento měsíc13042

Partnerské weby