Archeologům nedávají spát mnohá tajemství ukrytá pod vrstvou hlíny. Jedním z nich byly legendy o zvláštních ruinách na hranici Afhgánistánu, Turkestánu a Uzbekistánu.
Poušť v centrální Asii pravděpodobně skrývá stopy neznámé civilizace z třetího tisíciletí před Kristem. Byla to velmi rozvinutá kultura, jejíž členové stavěli v pouštních oblastech pevnosti obehnané kruhem vysoké zdi. Znali zavod ňovací kanály a systémy, pěstovali pšenici a ječmen. Měli vlastní originální umění a řemesla. Archeologové našli překrásné šperky a keramiku. Nejzajímavější je však skutečnost, že neznámí obyvatelé znali písmo.

Americká expedice před časem objevila v Anau, které leží v blízkosti íránské hranice, měděnou pečeť z roku 2300 p. n. l. Jsou na ní vidět čtyři neznámé symboly, pravděpodobně znaky neznámého písma. Jsou zvláštní. Šéf expedice Fred Hiebert prohlásil: "Ještě nikdy jsem neviděl takový charakter písmen. To není písmo starodávného Íránu ani Mezopotámie nebo Číny."

Po celé roky trvání výzkumů se vědci snažili nalézt nějaké společné vlastnosti a rysy této civilizace, které by obyvatele pouště spojovaly s jinými civilizacemi - kulturami existujícími v této oblasti. Marně. Vypadá to, jakoby neznámá civilizace existovala ve vzduchoprázdnu, bez vnějších kontaktů. Neví se, jak se jmenovala, jaké bohy uctívala.

Archeologové se dostali až do vrstev starších 4,5 tisíce let. Zdá se, že tito lidé přišli do pouště se vším, co znali, s kulturou, odněkud z neznáma. Odkud, není jasné, chybí jakékoliv společné vlastnosti se všemi známými starodávnými civilizacemi. Ještě záhadnější je, že příslušníci této dávné civilizace potom najednou zmizeli a nezanechali po sobě žádné stopy.
(nag)
FOTO: MĚDĚNÁ PEČEŤ Z ANAU S NEZNÁMÝMI ZNAKY ZŘEJMĚ PÍSMA, ZDROJ: HERITAGEINSTITUTE.COM
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2166585
DnesDnes491
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2385
Tento měsícTento měsíc12761

Partnerské weby