Jupiter není jen největší planetou naší sluneční soustavy, je také nejjasnější. Dokonce i malým dalekohledem můžeme uvidět Jupiter jako kotouč se slabými barevnými skvrnami… a za jasné a klidné noci můžeme spatřit podívanou, která v naší sluneční soustavě nemá obdoby – proslulou Jupiterovu ru dou skvrnu.

Jupiter je gigant mezi planetami – jeho průměr je desetkrát větší než průměr Země. Veliká oválná rudá skvrna je na pozadí planety jasně viditelná. Nachází se poblíž ledového rovníku Jupiteru a pokrývá oblast o rozloze dvou a půl milionu čtverečních kilometrů. Jestli je odhad vědců správný, znamená to, že je větší než všechny kontinenty Země dohromady.

S touhle mrazivou atmosférou… z čeho se asi skládá ona rudá skvrna? Je to nějaká substance, která se tam srazila, nebo je to nějaká forma života?

Tahle otázka nás přivádí k další záhadě Jupiteru. Jeho nejvýznamnější znamení – největší rudá skvrna – je jasně viditelná již od roku 1949. Planeta rotuje a otočí se kolem své osy každých deset hodin…, ale velká rudá skvrna se neotáčí. To znamená, že je to cosi na Jupiterově nebi… obrovský rudý ovál, který zůstává zafixovaný směrem k nám jako oko ďábla. Je to další nerozluštěná záhada vesmíru. Možná, že až jednou budeme umět pořídit fotografie z místa vně naší vlastní atmosféry, podaří se nám najít odpověď na největší záhadu největší planety sluneční soustavy.
(vlb)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2203288
DnesDnes77
VčeraVčera594
Tento týdenTento týden2962
Tento měsícTento měsíc13038

Partnerské weby