Smrt Amy Jade Winehousové, britské jazzové, soulové a rythm’n’bluesové zpěvačky (zemřela letos - 2011 -  v červenci zřejmě na předávkování drogami) rozvířila opět spekulace o prokletém Klubu 27. Už dříve totiž bylo zaznamenáno, že mnozí slavní hudebníci opustili tento svět předča sně, v době, kdy dovršili sedmadvacátý rok svého života. Amy se zařadila mezi ně. Kdo všechno do neblaze proslulého Klubu 27 patří?

Za jakéhosi předskokana této skupiny je považován černošský talent Robert Johnson, který zemřel v roce 1938 na otravu strychninem (tím měla být údajně namazaná láhev whisky, šlo zřejmě o vraždu). Ačkoli u nás nebyl moc známý, Eric Clapton o tomto jihoamerickém muži hovoří jako o „nejdůležitějším bluesovém zpěvákovi, co kdy žil“. Veřejnost si každopádně fenoménu smrti sedmadvacetiletých začala více všímat až na přelomu 60. a 70. let, kdy odešla hned čtveřice známých hudebníků. V červenci 1969 zasáhla hudební svět smrt Briana Jonese - kytaristy a zakládajícího člena kapely Rolling Stones (jeho tělo bylo nalezeno v bazénu, za jeho utonutí pravděpodobně mohly drogy, nicméně kolovaly i nepotvrzené teorie o vraždě). Dalším v pořadí byl Jimi Hendrix. Je dodnes považovaný za nejlepšího kytaristu historie, v září 1970 se udusil ve spánku vlastními zvratky, požil příliš silné prášků na spaní (i v tomto případě se tiše mluvilo o vraždě, kterou prý mohl spáchat manažer, jehož chtěl Hendrix opustit). V říjnu 1970 se drogy, konkrétně heroin, staly osudnými zpěvačce s nezaměnitelným hlasem - Janis Joplin. V Paříži v červenci 1971 pak podle oficiální verze selhalo srdce Jima Morrisona, divokého lídra The Doors (holdoval drogám a alkoholu).

A Klub 27 se postupně rozrůstal o další jména. V sedmadvaceti zemřel na vnitřní krvácení zaviněné alkoholismem zpěvák kapely Grateful Dead, po dovršení tohoto věku se oběsil Pete Ham, lídr skupiny Badfinger, ztratil se kytarista skupiny Manic Street Preachers, sebevraždou ukončil svůj život Kurt Cobain z Nirvány (ten delší čas trpěl depresemi, nemocemi a závislostí na heroinu, neuměl se vyrovnat se svou slávou, a tak se v dubnu roku 1994 zastřelil). Po skonu Amy Winehousové se někteří lidé začali ptát - kdo bude další na seznamu?
(šál)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2341041
DnesDnes206
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden1012
Tento měsícTento měsíc21198

Partnerské weby

apartman banner