O záhadných případech spontánního vzplanutí lidí jsme už vyprávěli. Před 40 lety se podobné tragédie objevily i na území někdejšího Československa. Některé zůstaly založeny v archivech, nevyřešeny a zapomenuty. V nedávné době se objevil nový případ, tentokrát na Slovensku. Jednalo se o podivné samov znícení ženy z Bratislavy. V pokoji nebyl žádný přímotop, ani otevřený oheň a dotyčná nikdy nekouřila.

Nad případy kroutí hlavou i zkušení odborníci. Jako kdyby se vzbouřily některé fyzikální zákony, které dovolí lidskému tělu vzplanout. Nechápou ani chůzi po žhavých uhlících. Za normálních okolností si člověk bosá chodidla spálí a utrpí vážná zranění. Odvážní chodci přecházejí po žhavém koberci s úsměvem a bez úhony. Jak to funguje?

Krátký dotyk žhavého uhlí z pokožkou (cca půl vteřiny) nezpůsobí vážná zranění. Hlavní roli ale zřejmě hraje psychika chodce. Pokud očekává bolest a popáleniny, opravdu přijdou. Ve starých pražských pověstech se zmiňuje případ vrátného na jedné vysokoškolské koleji. Ten šikanoval studenty a ti ho jednou v noci násilím odvedli do ponurého sklepa. Přečetli mu rozsudek smrti, poté přistoupil falešný kat s mečem. Muži zakryli oči a jeho zátylku se dotkli ostrým napnutým listem papíru. Vrátnému ze strachu zkolabovala srdce, čekal setnutí hlavy ostrým nástrojem. Také práh bolesti je u chodců po žhavém uhlí různě nastaven, u někoho je vyšší, u jiného na nižší hladině. Podobně jsou na tom i zvířata, například psi. Tento práh se dá ovlivňovat, regulovat. A to je možná hlavní klíč k údajné záhadě, která ve skutečnosti žádnou záhadou není. Vzdáleně se dotýká i fenoménu SHC, samovolného vzplanutí a uhoření jinak zcela zdravého člověka.
(sun)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2259524
DnesDnes428
VčeraVčera685
Tento týdenTento týden1113
Tento měsícTento měsíc14932

Partnerské weby