Kanárské ostrovy přitahují nejen turisty, ale i vědce z celého světa, kteří se pořád marně dohadují o tom, kdo, kdy a jak tento ostrovní ráj kdysi osídlil. Když Portugalci a později Španělé objevili Kanárské ostrovy, žil zde pozoruhodný domorodý národ Guančů. Sídlil na sedmi největších ostrovech a křesťanské mořeplavce už tehdy šokovala jejich bílá pleť, modré oči, světlé vlasy a mohutné vysoké postavy. Během 15. a 16. stolet í Španělé tyto ostrovy definitivně zabrali a udělali z nich svou důležitou obchodní kolonii v Atlantiku.
Kolonizace ostrovů znamenala pro Guanče pohromu. Až do roku 1495 bojovalo na 20 tisíc Guančů proti španělským vetřelcům. Nakonec roku 1495 zbylo na ostrovech už jenom několik stovek původních obyvatel. Zbytek zahynul v bojích, nebo spáchal sebevraždu.

Na počátku 18. století přestal národ Guančů existovat. Jeho zbytky buď asimilovaly nebo většina těch, kteří války přežila, byla prodána do otroctví. Guančové, jeden z nejzáhadnějších národů světa, zmizel v tragickém propadlišti dějin, aniž o nich víme cokoli určitého…
(vlb)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2273522
DnesDnes389
VčeraVčera790
Tento týdenTento týden4933
Tento měsícTento měsíc5771

Partnerské weby