Četné nálezy dokazují, že na naší planetě v pradávných časech žili obrovští tvorové - dvacet metrů dlouzí a až dvě stě tun těžcí. Časté stopy po mohutných zubech, objevené na jejich kostech, svědčí o tom, že tyto kráčející hory masa sloužily jako potrava predátor ům přiměřeně velkým. Jednalo se o rozličné druhy allosaurů, ceratosaurů a tyranosaurů - největších obludných dravců, jaké kdy příroda na Zemi zplodila.

To všechno už od Homérových časů zanechávalo v lidské fantazii silný emotivní dojem. Vize draků či kyklopů přetrvávaly věky a nacházely svá uplatnění i později, v dějích nejrůznějších pohádek nebo pověstí. Gulliverovy cesty z počátku 17. století a o dvě stě let mladší akcelerátory růstu H. G. Welse Pokrm bohů z roku 1904, umožňující vytvořit rasu obrů, byly vlastně jen odrazem dávné touhy lidstva proniknout do tajemství „urychlovačů“ přírodních dějů a vyzkoušet je na sobě.

Proč však příroda ve své historii vytvořila tak gigantické živočichy? Jisté je, že v žádném případě se nejednalo o náhodu. Pokud tedy vznikly podmínky k růstu a životu obrovských zvířat, proč by se nemusely též vyvinout obři a kyklopové v lidské podobě? Při archeologických výzkumech se sice běžně kostry takovýchto obrů nenacházejí, třebaže se občas zachovaly zprávy a svědectví i o tom, že v některých oblastech světa byly skutečně nalezeny skelety a torza, které mohly patřit tvorům připomínajícím obry.

Mnohem zajímavější je však možnost nasazení nejrůznějších urychlovačů v životě člověka samého. Převratné objevy se uskutečnily například při hledání látek, které podporují růst lidského a zvířecího organismu. Jedná se o somatotropin - čili hormon hypofýzy, regulující růst kostí a svalové tkáně. K léčení dětí s porušeným růstem se musela tato účinná, jinak obtížně průmyslově vyráběná látka extrahovat z hypofýzy lidí právě zemřelých. Jednalo se o preparát nejen velmi drahý, ale rovněž přísně druhově specifický. Překvapivý obrat pak nastal, když před časem došlo k objevení látky poměrně jednoduché stavby, která podněcuje organismus k tomu, že somatotropin sám intenzivně produkuje. Tak vznikla možnost vyrábět ve větším rozsahu prostředek, kterým lze regulovat růst určitých zvířat, ale lze jím též ošetřovat nemocné lidi. Zdá se tedy, že je možné urychlit i růst lidských kostí do délky podáváním růstového hormonu v době, dokud ještě nejsou v kostech uzavřeny růstové štěrbiny. Jak se ovšem bude takto využívat k regulaci výšky lidské postavy, se zatím můžeme jen dohadovat.

Z těchto skutečností a souvislostí pak vyplývá i určitá odpověď na otázku, zda na naší planetě vůbec někdy mohli obři - lidé žít. Pochopitelně, že za určitých specifických podmínek ano. Třeba jen v nějaké omezené minoritě, ale zcela vyloučit to nemůžeme. Vždyť podmínky růstu různých tvorů na Zemi nebyly dříve nijak zvlášť omezené. Nakonec můžeme též připustit, že na bájných příbězích a pověstech o lidských tvorech velkého vzrůstu, kteří připomínali obry, možná i něco reálného bylo.
PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2342724
DnesDnes633
VčeraVčera1257
Tento týdenTento týden2695
Tento měsícTento měsíc22881

Partnerské weby

apartman banner