Pan Martin K. z Jánských lázní Spirit požádal: „Nedávno se objevily informace, že u Stonehenge byl objeven další kamenný kruh - Bluehenge (podle barvy kamenů). Vědci došli k závěru, že celá oblast mohla být pohřebištěm. Můžete stručně připom enout, za co vše už v průběhu let vědci tuto kamennou stavbu považovali?“

Už kdysi vznikla domněnka, že šlo o místo uctívání předků uprostřed velkého pohřebiště. Středověkem je inspirovaná hypotéza, která praví, že stavba byla dílem kouzelníka Merlina. V 17. a 18. století převažoval však názor, že to byl chrám Římanů nebo naopak druidů. Když na počátku 20. století astronomové zjistili, že osa stavby míří k místu východu Slunce při letním slunovratu, přibyla teorie o chrámu uctívačů Slunce a slunečního boha.

V 60. letech 20. století potom astronom Gerald Hawkins vyslovil domněnku, že jsou pískovcové bloky uspořádány tak, aby odrážely klíčové okamžiky lunárních a solárních událostí v průběhu roku. V říjnu roku 2008 (po vyhodnocení letních vykopávkových prací - mimochodem prvních od roku 1946) se objevily první náznaky toho, že mohlo jít o místo využívané jako léčebné středisko (podobně jako Lurdy). Rozbory kosterních ostatků totiž prokázaly, že většina lidí zde pohřbených trpěla nějakou nemocí, nebo byla vážně zraněná, mrtví přitom podle analýzy zbytků chrupu nepocházeli z nejbližšího okolí oblasti Stonehenge.

Právě loňský výzkum odhalil přítomnost dalšího kruhu a vyjevil, že pískovcové bloky byly dopraveny na „magické“ místo později. Původní kameny v kruhu Stonehenge měly barvu modrou stejně jako Bluehenge. Modré kameny s bílým tečkováním - dolerity - zde zřejmě hrály ústřední roli. Při vykopávkách byly totiž objeveny hromady odštěpků doleritu. Lidi sem tedy možná přiváděla víra v léčivou moc kamene. Však toto přesvědčení přežívá dodnes - v kraji u pohoří Preseli se stále věří, že modrý kámen a voda, která z něj vyvěrá, může léčit kašel, pomáhat při srdečních onemocněních atd. Nechme se překvapit, co přinese další výzkum, který by měl podle prozatímních odhadů pokračovat nejméně tři další roky.
(šál)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336702
DnesDnes20
VčeraVčera814
Tento týdenTento týden2417
Tento měsícTento měsíc16859

Partnerské weby

apartman banner