Otázka, zda v naší minulosti mohly na Zemi existovat technologicky vyspělé civilizace, není vědou dosud definitivně zodpovězena. Nad mnohými archeologickými nálezy visí otazníky, neboť představují určité anomálie, které nejsme schopni objektivně vysvětlit a zařadit do tradičních názorových schémat o vývoji lidstva a jeho kultury. A s přibývajícími fakty se stále neodbytněji ptáme, zda to s naší minulostí nebylo poněkud jinak, než čteme v učebnicích.

Počátkem 80. let minulého století byla v Chavín de Huantar nalezena podivná kresba na takzvané Raimondiho stéle. Dnes je uložena v Knaufově muzeu v Ipfenhofenu. Při analýzách detailních fotografií sádrových odlitků vlysů stély rozeznali odborníci rytinu, připomínající jakési pozoruhodné mechanické zařízení se čtyřmi kotly a zvláštními rameny. Kotle byly umístěny nad sebou a pod nejspodnějším z nich byly viditelné šlehající plameny.

Po důkladném zkoumání dospěli vědci k závěru, že se jedná o přístroj na výrobu kondenzované vody, který využívá princip tlaku a ochlazování vodních par. Jinými slovy to znamenalo, že byl objeven starodávný parní stroj! Přitom se archeologové domnívají, že indiánská kultura Chavín de Huantar vznikla náhle, bez předchozích vývojových etap, někdy kolem roku 900-800 př. n. l.

Mnohokrát se už diskutovalo o záhadě obřích kreseb na náhorní planině Nazca asi 450 kilometrů jižně od hlavního města Peru Limy. Jde o území o ploše 65 krát 10 kilometrů, které je pokryto geometrickými liniemi čar i mnohoúhelníků stejně jako velikými symbolickými kresbami zvířat, kterým dominuje obří kostra šestiprstého muže s jakousi korunou. Je dlouhá 620 metrů! Problém těchto symbolů není dodnes vyřešen a největší záhadou je fakt, že tyto linie a kresby lze spatřit pouze z výšky. Znali snad starověcí indiáni techniku létání?

Zajímavé je i zjištění ruského etnografa L. Kulakovského. Ten totiž přišel na to, že na obří kresbě pavouka, veliké přes 45 metrů, je znázorněn u jedné z jeho noh zvláštní výběžek. Kulakovskij objevil, že se jedná o typický druh malinkatého pavoučka, žijícího v této oblasti And dodnes. Potíž je v tom, že tento pavouček měří pouhých 5 - 10 milimetrů a je tedy zřejmé, že by neznámý umělec musel mít k dispozici mikroskop, aby dokázal objevit takový detail, jakým je anomálie jedné z pavoučích noh.
V této souvislosti stojí za zmínku, že u městečka Icy na okraji nazcanské planiny byly nalezeny peruánským lékařem Cabrerrou tisíce černých kamenů s pozoruhodnými rytinami. Na některých z nich je možné vidět i mikroskop i dalekohled a stáří kamenů se nepodařilo dodnes s jistotou určit.
Dnes již archeologové vědí, že některé starověké národy znaly a uměly zhotovit křišťálové čočky. Dokládá to i několik nálezů takových předmětů z Turecka, ale i z pyramidy v Sakkaře, která je považována za nejstarší egyptské pohřebiště. Je tedy tehdejší znalost dalekohledů nebo mikroskopů jen archeologickou chimérou?
(nag)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2147534
DnesDnes485
VčeraVčera604
Tento týdenTento týden1802
Tento měsícTento měsíc15349

Partnerské weby