Snad málokdo už dnes pochybuje o tom, že minulost skrývá před námi mnohem víc tajemství, než se nám jich doposud podařilo odhalit. Neobyčejné poznání obsahuje starodávný disk z Faistu na Krétě. Kdo ho vytvořil? Jaké bylo jeho určení? Je opravdu poselstvím dávných mudrců dnešku?

V jednom ze sálů Archeologického muzea v Eraklionu na Krétě je disk, který je velkou archeologickou záhadou světa. Objevil ho v roce 1908 italský archeolog Luigi Pernier při vykopávkách královského paláce ve Faitě.
Disk je kulatá hliněná deska s průměrem necelých 14 centimetrů, pokrytý z obou stran čtyřiceti pěti záhadnými znaky. Jsou spojeny do skupin a odděleny čárami. Věk disku je těžké určit. Rozvaliny paláce, ve kterém se našel, pocházejí z roku 1700 př.n.l., disk má nejméně 3700 roků. Jinak se o něm neví v podstatě nic.

Nejednou jsem už byl svědkem toho, že když si archeologové nedokázali pomoci, pozvali si na pomoc proutkaře, dokonce i jasnovidce. Ti jim pomohli nejen hledat, ale i určit původ nálezu, případně jeho historii. Například 30 000 roků starou historii člověka z jižní Moravy, anebo kus látky z pařížského muzea z dob Alexandra Velkého a podobně. Podívejme se, co ukázal takový výzkum v případě krétského disku.

Jak tvrdí odborníci na záhady, disk vůbec nepochází z Kréty. Připlul po moři z jihozápadu s potomky Atlantiďanů. Na Krétu přivezli mnoho takových disků. Každý z nich byl svědectvím obrovské úrovně poznání z Atlantidy. Disk z paláce ve Faistu můžeme tedy chápat jako druh antického CD-Roomu, který obsahuje velké množství informací. Přináší mnoho astronomických údajů, které měly pomáhat nejen při navigaci, ale i k určování náboženských svátků a kosmických rytmů.

Mnozí odborníci z různých oblastí se snažili rozluštit znaky na disku. Vzpomeňme několik příkladů:
Objevitel mimozemské civilizace na Krétě sir Arthur Evans připouštěl, že disk z Faistu obsahuje hymnus na bohyni země Reu. Ale Cyrus H. Gordon z Brandeiské univerzity v USA si myslí, že se jedná o rituální text související s chrámem Baala v paláci ve Faistu. Rus Vladimír Michajlov ho rozšifroval jako magický rituální text. Tvrdí, že jedna strana obsahuje vzývání ducha obilí, božstvo plodnosti, zatímco druhá strana je poděkováním za sklizené obilí (či další plody) a je obětní hymnou.

Zajímavou teorii přinesl americký badatel Leon Pomarance. Podle něho je disk astronomickým almanachem. Starověcí učenci velmi často představovali kosmos jako kruh (je ezoterickým symbolem vesmíru). Dodatečným argumentem potvrzujícím tuto tezi se staly piktogramy hadího ocasu, orla či kruhy se sedmi kapkami, které připomínaly znaky na egyptských mapách nebe. Pomarance šel ve svých výzkumech ještě dále. Podle jeho názoru byl v jednom planetáriu vytvořen obraz noční oblohy nad Krétou před čtyřmi tisíci roky, tedy shodně s přibližným věkem disku. Ukázaly se tři konstelace: Plejády, Hadí ocas a Orel ve stejném pořadí jako na disku.
Podobným směrem jako teorie Leona Pomaranceho se ubírá i pokus přečíst disk počítačovým programátorem Berndem Schemburgem. Tento německý informatik je nadšeným jachtařem a má mnoho vědomostí z této oblasti. Právě poznání dávných znalostí navigace mu pomohly přečíst disk z Faistu jako navigační zařízení pro starodávné mořeplavce, ale zároveň i jako kalendář kněží pro význačné náboženské svátky související s polohou různých nebeských těles. Je překvapující, že disk umožňuje precizní astronomické výpočty jak pozic Slunce, tak i Měsíce, Venuše a jiných planet. Profesor Benjamin Schwartz představil hypotézu, že disk byl mapou pro poutníky a ukazoval cestu ke kultovním místům na Krétě.

K zajímavým výsledkům dospěl známý badatel tajemství minulosti Macej Kuczynski. Ve svých knihách upozorňuje i na disk z Faistu, který je podle něho odkazem z dávných dob a týká se poznatků z biologie, biochemie a genetiky. Symboly, kterými je pokrytý, nejsou ničím výjimečným. Lze je najít v mnoha kulturách. Klíčem pro Kuchzynského se stal jazyk biologických symbolů mexických indiánů. Podle něj už před tisíciletími existovala civilizace, která byla na vyšší úrovni než je naše. Disk objasňuje tajemství života. Proč však byly použity dost primitivní znaky? Tvůrci disku věděli, že pouze symbolický jazyk bude pochopitelný lidem nezávisle na víře, místě bydliště a jazyku. Polský badatel tvrdí, že disk z Faistu a indiánské kodexy z Mexika objasňují mnohá staletí před vznikem biologie a genetiky a vynalezením mikroskopu. Vysvětlují původ života a jeho buněčnou povahu, jakož i mechanismy dědičnosti pomocí genetického zápisu. Spirála na disku vsugerovává, že hlavní odkaz se týká díla stvoření. Disk hovoří podrobně o vzniku Země, existenci univerzálního genetického kódu společného všem živým tvorům. Zároveň ukazuje, že život vznikl mimo Zemi a pochází z jednoho dělícího se vajíčka. Disk proto poskytuje první výklad v historii o buněčné teorii života. Popisuje příchod života z kosmu, jednotu živého světa, dělení buněk, biologickou úlohu Slunce, význam DNK a chromozomů v procesu rozmnožování. Antický kruh hovoří i o existenci vyšší, nemateriální a inteligentní síly, která se skrývá za fenoménem života.
(toh)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2311260
DnesDnes65
VčeraVčera801
Tento týdenTento týden1735
Tento měsícTento měsíc18186

Partnerské weby