Epos o Gilgamešovi je naprostým unikátem. Akkádská verze příběhu o legendárním králi a bohovi zůstala dochována na dvanácti hliněných tabulkách. Překvapení vědci porovnali plán starověkého města Uruku s literárním dílem a užasli - původní ulice a hradby odpovídaly básnickému popisu. Okamžitě se začalo spekulovat, zda na dně Eufratu také leží panovníkova unikátní hrobka. Podaří se ji objevit?

Gilgameš a celá sumerská civilizace fascinuje nejen vědce, ale i záhadology. Byl tajemný král velkým zasvěcencem? Pocházeli Sumerové z hvězd? Byli potomky vesmířanů? Podle textu se Gilgameš vypráví za nesmrtelným Utanapištimem, protože chce znát tajemství věčného života. Vyslechne líčení o světové potopě a je varován před spánkem, který zahání nesmrtelnost. Král se však projeví jako chybující člověk (jeho polovina osobnosti ho zradí), usne na sedm nocí (je uveden do hypnotického spánku?) a promarní i druhý dar, rostlinu věčného mládí. Vrací se domů a před smrtí nechá odklonit koryto Eufratu, pod nímž jeho služebníci vyhloubí unikátní hrobku. Sestoupí do ní se svými věrnými a poté jsou vody vráceny do původního řečiště. Co je to za nesmysl? Ale kdepak, epos připomíná popis zasvěcovacího rituálu (jeho účinky využije Mojžíš, další velký zasvěcenec, při přecházení Jordánu) nejvyššího stupně. Možná, že některé pasáže nebyly dost dobře přeloženy, rozluštěny, možná jsme všemu správně neporozuměli. Velmi zajímavá je i poslední, dvanáctá tabulka. Obsahuje úvahy (nebo pravdy?) o posmrtném životě. Někteří badatelé se domnívají, že obsahuje zašifrovaný návod na ovlivnění regeneračního procesu, známého koloběhu života a smrti. Také Mojžíš je po své smrti pohřben docela podivně: „I zemřel Mojžíš, služebník Hospodinův, tam v moábské zemi podle Hospodinovy výpovědi. Pochovali ho v údolí v moábské zemi naproti Bét-peóru. Nikdo až dodnes nezná jeho hrob,“ píše se v závěru Páté knihy Mojžíšovy. Narážku na tajuplný pohřeb najdeme i v Novém zákoně, List Judův uvádí: „A přece sám archanděl Michael, když se přel s ďáblem o Mojžíšovo tělo, neosmělil se vynést nad ním zatracující soud…“

V roce 2002 němečtí archeologové oznámili světovou senzaci, objev vyschlého koryta umělého kanálu s podivnou dutinou! Ukrývá hrob bájného krále Gilgameše?
(jiř)
 

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2043774
DnesDnes245
VčeraVčera1061
Tento týdenTento týden1306
Tento měsícTento měsíc18127

Partnerské weby