Co způsobuje jevy a události, které dostaly postupně název fenomén Bermudského trojúhelníku?
Pobřežní linie Severní Ameriky v okolí mysu Gotteras, poloostrov Florida a ostrov Kuba jsou body, které vytváří obrovskou parabolickou anténu. Mořské bouř e, přicházející z Atlantického oceánu, generují infrazvukové vlny, které se odrážejí od tohoto reflektoru a soustřeďují se v prostoru bermudského trojúhelníku. Kolosální rozměry této struktury tak vytvářejí oblast, kde infrazvukové vlny mohou dosáhnout značnou velikost. To prý může být příčinou objevujících se tajemných jevů. (viz nákres).

Jak je známo, silné infrazvukové vlny způsobí u člověka panický strach dohromady s přáním uniknout z uzavřeného prostoru. Takové chování je podobné reakci člověka, který v minulosti uměl instinktivně předvídat zemětřesení. Přesně tato reakce nutí posádku a pasažéry například v panice opustit svoji loď. Ve spojení s biorytmy člověka může infrazvuk vysoké intenzity způsobit i smrt.

Infrazvuk může být příčinou rezonančního vlnění lodních stožárů, které tak mohou i prasknout. Podobně může působit i na konstrukci letadel. Infrazvuk může být příčnou rychle vznikající a stejně tak rychle zanikající mlhy, husté jako mléko. Infrazvuk 5 –7 Hz může vyvolat rezonanci způsobující poškození mechanických hodin nebo náramkových hodinek.

Infrazvuk se může šířit i pod vodou a kopírovat reliéf dna. Původcem infrazvuku mohou být podvodní sopky nebo zemětřesení. To přitom může být i velmi daleko od místa, kde se infrazvuk projeví.

Vliv infrazvuku je nejzřetelnější zejména na lidský nervový systém. V procesu evoluce člověka se instinkt (šestý smysl) vyvinul zřejmě proto, aby ochránil lidstvo – varoval, vybízel k útěku, k úniku z prostoru, aby člověk nebyl zasypán. To vše je doprovázeno panickým strachem. Podobné reakce mají mnozí živočichové. Je nutné připomenout mnohokrát popsané případy, ve kterých psi vynesli malé děti z domů před zemětřesením.

Člověk prokázal vysokou odolnost k infrazvukovým vlnám, ale při velké intenzitě se dávná reakce probudí a zablokuje reálné uvažování. Strach není vyvolán vnějšími podněty, ale vychází takříkajíc zevnitř. U člověka je pravděpodobně vyvolána i jinou reakcí – asi vizuální. Jak jinak objasnit poslední slova letců a námořníků: „Nebe není takové, jaké má být” nebo „Moře vypadá nějak jinak, děje se něco úžasného,” atd.

V závislosti na intenzitě infrazvukových vln lidé na lodi pociťují různé stupně paniky. Mohou vyběhnout na palubu, skočit a plavat od své lodi, při velké intenzitě infrazvuku mohou dokonce zemřít.  Je jasné, že podobné oblasti se mohou vyskytovat i v jiných částech světa. Je možné, že panický strach, vyvolaný infrazvukovými vlnami, posloužil ke vzniku mýtů o zpěvu bájných sirén.
(slk)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2253127
DnesDnes515
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1177
Tento měsícTento měsíc8535

Partnerské weby