Paní Zelenková z Písku mi počátkem devadesátých let vyprávěla o podivných ´´divouskách´´, divých ženách. Hovořila o bytostech, ženách bez domova a jakoby z jin ého světa. Její matka žila na Březnicku, krátce po válce se na poli s jednou takovou ´´divouskou´´ setkala

Odraná tulačka prý pokukovala po rodině, která sklízela úrodu. Matčin otec na umolousanou ženštinu zakřičel, že jestli má hlad, ať jde blíž. Asi čtyřicetiletá žena se ale polekala a skočila přímo do hluboké struhy. Když se tam šli podívat, nikdo tam nebyl! Když vše doma vyprávěli stařečkovi, zasypal je kupou historek a nebezpečných divých ženách.

Maminka paní Zelenkové se za čas přivdala na jih, ale jezdila občas na návštěvu do Kařízku u Rokycan, měla tam známé. Zde se vyprávělo o dvojici bíle oděných divoženek žijících v začarované studánce v okolí. Nebyla to žádná rozmazlená neviňátka, zvědavým pocestným prý vylupovaly oči. Ve vědeckých lesích na Hořovicku se prvním včelím medem pomazávaly pařezy v lese. Tuto úlitbu divým ženám bylo třeba každoročně dodržovat. V dobové literatuře se psalo:´´Lítá vládkyně Medulína strašlivou daň od lidí vybírá, když není obětováno. Devět zabitých, devět utopených a devět posedlých ďáblem si přeje.´´

Divé ženy se objevovaly i ve městech. Jedna taková bytost se dokonce vydávala za řeholnici a řádila prý v Rokycanech. Také v blízkém Mirošově se objevovala podezřelá jeptiška. Vylamovala zámky ve dveřích a rozhazovala uhlí a dříví po dvorech, v rukou svírala lucernu ve tvaru lidské lebky.

Některé divoženky zvěstovaly tragické události, jednu z nich údajně spatřil za první republiky pan Bohuslav, který byl kdysi mým spolupracovníkem. Hubená žena v černém zanedbaném šatu seděla na zdi a dívala se na překvapeného muže. Když se odpoledne vracel od plzeňského vlaku, byla tam zase! Druhý den se dozvěděl, že právě to odpoledne náhle zemřel jeho nejlepší kamarád, bylo mu 32 let. Spatřil divoženku, věštkyni blížící se smrti? Ač byl ateistou, až do konce svého života věřil že ano.
(nov)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2276966
DnesDnes77
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1421
Tento měsícTento měsíc9215

Partnerské weby